Matura 2023 będzie przebiegała w zmienionej formie niż znana dotąd matura w formule 2015. Aby lepiej przygotować się do przyszłorocznego egzaminu dojrzałości, licealiści będą mieli okazję zmierzyć się z przygotowanym przez CKE testem diagnostycznym. Kiedy próbne matury 2023?
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Pierwsza tura próbnych egzaminów maturalnych trwała od 28 do 30 września. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała harmonogram drugiej tury testów diagnostycznych zaplanowanych na grudzień. Licealiści swoje zmagania z próbnymi maturami zakończą tuż przed przerwą świąteczną. Oto harmonogram egzaminów maturalnych.
Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony
Przyszłoroczna matura będzie przebiegała w mocno zmienionej formie. Do egzaminu przystępować będą uczniowie, którzy początkowo ukończyli ośmioletnie szkoły podstawowe, a potem cztero- lub pięcioletnie szkoły ponadpodstawowe. Zmiany najbardziej widoczne są w arkuszu z języka polskiego. Na wszystkich maturzystów przystępujących do tego egzaminu na poziomie podstawowym czeka test, na który rozwiązanie uczniowie otrzymają 240, a nie tak jak to było do tej pory - 170 minut.
Oprócz wydłużonego czasu licealiści dostaną dwa arkusze, zamiast jednego. W pierwszym zawarty będzie test podzielony na zagadnienia o nazwie "Język polski w użyciu. Test" oraz "Test historycznoliteracki". W drugim uczniowie będą musieli napisać wypracowanie. Zmiany w ilości arkuszów wynikają z powodów techniczno-organizacyjnych. Ma być to ułatwienie dla osób sprawdzających.
Poziom podstawowy matur będzie miał nieco szerszy zakres materiału niż w obecnej podstawie programowej. Dotyczyć do będzie między innymi lektur. Szerszy zakres odnosić się będzie także do umiejętności uczniów, które ma sprawdzać egzamin. Oznacza to, że nowa formuła matury, będzie trudniejsza od starej matury w formule 2015.