Bydgoszcz. W dawnej kaplicy powstanie bar dla ubogich. Proboszcz: Chodzi o to, by odzyskali godność

W dawnej kaplicy znajdującej się w lewym skrzydle bydgoskiej bazyliki powstanie bar mleczny dla osób potrzebujących - informuje "Express Bydgoski". Za inicjatywą stoi proboszcz ks. Sławomir Bar, od lat zaangażowany w działalność charytatywną.

Za utworzeniem społecznego baru mlecznego stoi Bydgoskie Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, działające przy Bazylice Mniejszej. Prezesem stowarzyszenia i jednocześnie proboszczem parafii jest ks. Sławomir Bar.

Jak podaje "Express Bydgoski", w pomieszczeniu, w którym wcześniej znajdowała się kaplica, za kilka tygodni ma ruszyć bar mleczny z tanimi posiłkami.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Będzie można zapłacić złotówkę, dwie, pięć, ile kto da. Ile, kto może. Pieniądze się nie liczą. Chodzi o to, by osoby starsze, uboższe, często samotne odzyskały poczucie godności - mówi w rozmowie z "Expressem Bydgoskim" proboszcz parafii.

Zobacz wideo Solidarna Polska wyjdzie z rządu? Piecha: Teoretycznie wszystko jest możliwe, ale mało prawdopodobne

Bydgoszcz. W dawnej kaplicy powstanie bar dla potrzebujących

W lewym skrzydle bazyliki funkcjonuje już m.in. ogrzewalnia i jadłodajnia dla bezdomnych. Jak informuje stowarzyszenie, dziennie wydaje ok. 200 posiłków dla ubogich.

Stowarzyszenie prowadzi też punkt medyczny, punkt konsultacji prawnej, punkt wydawania darów (m.in. odzieży, mebli, sprzętu AGD).

"Doświadczenie nauczyło nas, że aby pomóc najbardziej potrzebującym należy przede wszystkim odkryć w nich na nowo poczucie człowieczeństwa. (...) Do nas, w pierwszym rzędzie należy: podnieść takiego człowieka, dać mu nadzieję, a tym samym na nowo odkryć w nim człowieczeństwo" - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia.

"Sukcesem naszej organizacji jest to, że rocznie około 5,6 osób wychodzi z bezdomności, a biedni zmieniają swój status z sytuacji tragicznej na wystarczającą zaspokojeniu podstawowych problemów życiowych" - informują działacze.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: