Wielkopolska. Dwukrotnie zgwałcił kuzyna z niepełnosprawnościami. Sąd zaostrzył karę

Sąd Apelacyjny w Poznaniu zaostrzył karę dla Mikołaja G. Cztery lata temu, mając 17 lat, dwukrotnie zgwałcił swojego kuzyna, osobę z niepełnosprawnością. - Za tak ohydne czyny kara powinna być surowsza - stwierdził prokurator, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

W czerwcu tego roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał Mikołaja G. winnym zarzucanych mu czynów i skazał na trzy lata więzienia. Zakazał mu również zbliżać się do pokrzywdzonego kuzyna i kontaktować się z nim.

Z takim wyrokiem nie zgodził się prokurator Michał Jopek. - Spójrzmy na pokrzywdzonego w końcu. Dziecko niepełnosprawne. Dziecko, które znalazło się w katastrofalnej sytuacji, nie może się wydostać z łazienki, jest gwałcone przez osobę bliską, której ufało. Później jeszcze wręcz zastraszane, żeby nikomu o tym nie mówił. To są okoliczności tej sprawy i kara 3 lata za to? Gdzie kara najniższa za zgwałcenie to jest 3 lata? Dla mnie to jest nieporozumienie; nie zgadzam się z tym i nie mogę się z tym pogodzić - mówił prokurator, cytowany przez Polską Agencję Prasową, dodając, że "nie pogodzi" się z tym, jeśli ta kara zostanie utrzymana.

Sąd zaostrzył karę dla gwałciciela

Ostatecznie w środę Sąd Apelacyjny w Poznaniu uznał, że Mikołaj G. dokonał dwóch gwałtów - tu zmienił kwalifikację prawną jednego z czynów - i zaostrzył karę, skazując go na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd skierował również do ponownego rozpatrzenia zarzutu z art. 200 Kodeksu karnego (dot. seksualnego wykorzystywania małoletniego), od którego Mikołaj G. został uniewinniony przez Sąd Okręgowy.

Wyrok jest prawomocny.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Mirosław Skrzypczyński. Zdjęcie ilustracyjnePZT powołało komisję. Ma zbadać doniesienia ws. Skrzypczyńskiego

Dwukrotnie zgwałcił ośmioletniego kuzyna

Do zdarzeń doszło w 2018 roku w gminie Szydłowo w Wielkopolsce. Ośmioletni wówczas chłopiec - jak ustalili śledczy - został dwukrotnie zgwałcony przez 17-letniego kuzyna. Ośmiolatek jest osobą z niepełnosprawnościami - ma problemy ze słuchem, mową, a w tamtym czasie miał również problemy z poruszaniem się.

Kilka miesięcy po drugim gwałcie chłopiec próbował popełnić samobójstwo. Prokurator uważa - jak podaje "Gazeta Wyborcza" - że nie wytrzymał psychicznie, ponieważ nikt mu nie wierzył. Policję zawiadomiła dopiero szkoła.

Andrzej Duda (zdjęcie ilustracyjne)Zapytaliśmy Kancelarię Dudy o pranka Rosjan. Zasłania się tajemnicą

***

Potrzebujesz pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

Więcej o: