W studniach może zabraknąć wody. PIG wydał alerty dla kilku województw

Państwowa służba hydrogeologiczna ostrzega, że w studniach w niektórych regionach kraju może zabraknąć wody. Powodem jest tzw. niżówka, czyli obniżenie lustra wód podziemnych. Alerty obowiązują w dziewięciu województwach.

Jak wyjaśnia Państwowy Instytut Geologiczny, niżówka hydrogeologiczna wynika przede wszystkim z deficytu opadów atmosferycznych na danym obszarze.

"Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny" - ostrzegają eksperci PIG.

Odszranianie szyby w samochodzieDo Polski zbliża się arktyczne powietrze. Będzie 10 stopni "na minusie"

Niżówka w większości województw. Alerty Państwowej służby hydrogeologicznej

Zgodnie z komunikatem PIG z 30 listopada 2022 r., stan zagrożenia niżówką obowiązuje w województwach: zachodniopomorskimpomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim oraz warmińsko-mazurskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Odwołano natomiast alert dla województwa podlaskiego.

"W najbliższych tygodniach nie przewiduje się trudności w pobieraniu wody z głębszych poziomów wodonośnych, w tym eksploatowanych przez ujęcia komunalne bądź przemysłowe" - dodaje PIG.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pies (zdjęcie ilustracyjne)Zostawiła psa w samochodzie na mrozie. Zainterweniował przechodzień

Niżówka nie pojawia się zwykle w listopadzie czy grudniu. Ekspertka jest dobrej myśli

Ekspertka Instytutu, Agnieszka Kowalczyk, podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że niżówka występuje najczęściej we wrześniu i październiku, zatem przy uwzględnieniu sezonowości zjawiska, "jest duża nadzieja, że w najbliższych tygodniach sytuacja będzie się poprawiać".

Zobacz wideo Sierpińska: Trzeba zaadaptować rolnictwo do problemów z suszami
Więcej o: