Katowice. 72-latek śmiertelnie potrącił kobietę na pasach. Popatrzcie tylko na szyby samochodu

We wtorek w Katowicach 72-latek potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. 73-latka trafiła do szpitala, ale jej życia nie udało się uratować. Na zdjęciach opublikowanych przez śląską policję widać, że kierowca jechał samochodem z zamarzniętymi szybami. Funkcjonariusze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, a widoczność jest zdecydowanie gorsza.

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło we wtorek po godz. 7 na ul. Witosa w Katowicach. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 72-latek potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. 73-letnia kobieta w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu.

Na miejscu zdarzenia drogowego pracowali policjanci z katowickiej drogówki, grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki oraz straż pożarna.

Kierowca jechał z zamarzniętymi szybami. Apel policji

Na zdjęciach opublikowanych przez śląską policję widać, że samochód, którym poruszał się mężczyzna, miał zamarznięte szyby. W takich okolicznościach widoczność drogi mogła być istotnie ograniczona.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Funkcjonariusze apelują, by szyby w samochodzie, którym włączamy się do ruchu, były dokładnie odszronione. Przypominają także, że poranne przymrozki i śliska nawierzchnia wydłużają drogę hamowania.

Niestety często zdarza się tak, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w niewielkiej części. Jak zaznaczają policjanci, taka sytuacja, w połączeniu ze złymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki.

"Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości dostrzeżenia pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widząc też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu, upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania" - informuje śląska policja.

Funkcjonariusze apelują też do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, a widoczność ze względu na panujące warunki atmosferyczne jest zdecydowanie gorsza.

"Używanie elementów odblaskowych może nawet uratować życie, gdyż pieszy widoczny z daleka daje kierującemu samochodem czas na odpowiednią reakcję" - radzi ponadto śląska policja.

"Pamiętajmy, że każdy z nas swoim zachowaniem ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zadbajmy o to, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogli bezpiecznie dotrzeć do celu podróży" - czytamy w apelu policji.

Zobacz wideo Odśnieżanie to obowiązek. Dlaczego jest takie ważne?
Więcej o: