Rumunia. Smutna historia bociana z Polski. "Zostały tylko pióra i nieliczne kości"

"Mamy smutne wieści z Rumunii, gdzie zakończył życie młody bocian czarny z Nadleśnictwa Piotrków. Po tysiącu kilometrów wędrówki prawdopodobnie uderzył w linię wysokiego napięcia" - poinformowały Lasy Państwowe.

Jak podały w poniedziałek Lasy Państwowe, 17 sierpnia młody bocian czarny o kodzie 0430 wyleciał z Polski, przelatując nad Beskidem Niskim w pobliżu nieczynnego już polsko-słowackiego przejścia granicznego Ożenna - Nižná Polianka. Dzień później ptak był już w Rumunii. Kolejnego dnia zatrzymał się na terenach rolniczych nad Dunajem, na wschodzie kraju - w miejscu oddalonym o 1001 km od rodzinnego gniazda w Nadleśnictwie Piotrków (woj. łódzkie).

Florentino i Fermina w gnieździe, 9 kwietnia 2022 r.Florentino już przyleciał, Fermina też. Bociany czarne można podglądać online

Bociek żerował we wschodniej Rumunii przez ponad miesiąc. Niestety 27 września nadajnik GPS wykazał brak aktywności zwierzęcia.

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Rumunia. Z czarnego bociana "zostały pióra i trochę kości"

"Dzięki nieocenionej pomocy Cristiana Turcana z Rumunii loger [nadajnik - red.] udało się odzyskać. Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci bociana, ale na załączonym zdjęciu widać, że bezpośrednio w pobliżu kanału znajdują się linie energetyczne. Być może kolizja z drutami spowodowała śmierć tego młodego osobnika" - informuje na Facebooku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak dodają, "z bociana zostały tylko pióra i nieliczne kości". W pobliżu miejsca, gdzie leżały, pan Cristian zauważył również ślady dzików i psów, które zapewne wcześniej odnalazły ptaka.

Bocian czarny to rzadki gatunek. Zasiedla Palearktykę - od Półwyspu Iberyjskiego po wschodnie krańce Rosji i Chin. Ponadto izolowana populacja zasiedla Afrykę południową. Europejskie bociany czarne zimują w Afryce, w regionach położonych na południe od Sahary, a azjatyckie - na południu Azji. Obecnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacuje się na 1400-1600 par - podają LP.

Więcej o: