Obraz Malczewskiego nie został w końcu zabrany przez policję. Bo skrzynia była zła

Ostatecznie nie powiodła się poniedziałkowa akcja zabezpieczenia obrazu "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego i przewiezienia go z domu aukcyjnego w Warszawie do Muzeum Narodowego. Obraz miał być zabezpieczony w związku ze śledztwem prokuratury. Jak podaje tvnwarszawa.pl, skrzynia, w której miał być przewieziony obraz, była zbyt duża, a to groziło jego uszkodzeniem.

W grudniu obraz "Rzeczywistość" z 1908 r. autorstwa Jacka Malczewskiego miał trafić na licytację w domu aukcyjnym Desa Unicum. Według szacunków cena obrazu miała wynieść od 14 do 22 mln zł. 

W poniedziałek policjanci rozpoczęli zabezpieczanie obrazu na polecenie prokuratury. Kilka miesięcy wcześniej - w marcu - resort kultury złożył zawiadomienie do organów ścigania, podejrzewając, że obraz mógł być przedmiotem przestępstwa.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Obraz miał trafić tymczasowo do depozytu Muzeum Narodowego w Warszawie. Nie trafił, bo, jak podaje tvnwarszawa.pl, skrzynia, z jaką przyjechali przedstawiciele muzeum i policja, okazała się zbyt duża.

To już druga taka próba w ostatnich dniach. Poprzednim razem przedstawiciele domu aukcyjnego nie zgodzili się na przewóz, wskazując, że obraz przy transporcie miał być zabezpieczony tylko dwiema tekturami.

Dyrekcja domu aukcyjnego utrzymuje, że obraz przez kilkadziesiąt lat był elementem rodzinnej kolekcji. Władze Desa Unicum zaznaczają w przesyłanych do mediów oświadczeniach, że pochodzenie obrazu jest całkowicie legalne. Obraz przed II wojną światową miał należeć do polsko-niemieckiej rodziny, która w połowie ubiegłego stulecia przeprowadziła się do Niemiec.

We wtorek usłyszeliśmy w Desie Unicum, że pracownicy wciąż nie wiedzą, czy i kiedy dojdzie do ponownej próby zabezpieczenia obrazu.

Zobacz wideo PiS-owi uda się powołać komisję ds. polityki energetycznej? Pytamy posła Wypija

"Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego. Awantura wokół obrazu

"Dzieła Jacka Malczewskiego od przełomu XIX i XX wieku należą do największych rarytasów kolekcjonerskich. [...] Odnaleziona na przełomie 2021 i 2022 roku "Rzeczywistość" (1908) to jeden z najwspanialszych obrazów Malczewskiego. Dzieło wielkiej skali i barokowej wręcz kompozycji dotyka najważniejszych tematów, które nurtowały Malczewskiego przez całą twórczość: misji artysty, patriotycznego posłannictwa sztuki czy romantycznych i narodowych mitów" - czytamy na stronie Desa Unicum.

Jak dodano, "postać błazna królów Polski, Stańczyka, którą Malczewski antytetycznie zestawił ze swoim autoportretem, stawia "Rzeczywistość" w jednym szeregu z wybitnym "Stańczykiem" Jana Matejki i "Stańczykiem" Leona Wyczółkowskiego".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: