Racibórz. 14-letnia dziewczynka zmarła mimo godzinnej reanimacji. Zatruła się w domu

Późnym wieczorem służby zostały wezwane do 14-latki, która nagle straciła przytomność. Mimo godzinnej reanimacji nie udało się uratować życia nastolatki. Jak się okazało, dziewczynka zmarła na skutek zatrucia tlenkiem węgla.

Jak informuje PAP, do zdarzenia doszło w poniedziałek 29 listopada w Raciborzu w województwie śląskim. Późnym wieczorem, około godziny 22, służby otrzymały zgłoszenie o 14-latce, która nagle straciła przytomność w łazience. 

14-latka zatruła się tlenkiem węgla. Służbom nie udało się uratować życia dziewczynki

Na miejsce wysłane zostały jednostki straży pożarnej i pogotowie ratunkowe. Niestety mimo ponad godzinnej reanimacji nie udało się uratować życia dziewczynki. Jak przekazano, nastolatka zmarła na skutek zatrucia tlenkiem węgla, który najprawdopodobniej ulatniał się z instalacji gazowego podgrzewacza woody. 

Stężenie tlenku węgla w mieszkaniu wyniosło powyżej 100 ppm. W pozostałych mieszkaniach w bloku przy ul. Warszawskiej poziom czadu był zerowy. Strażacy przewietrzyli budynek i przygotowali na pobliskim boisku lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - ten nie mógł jednak przylecieć z powodu warunków pogodowych.

Policja apeluje o ostrożność w sezonie grzewczym

We wtorek na stronie policji w Raciborzu pojawił się komunikat na temat niebezpieczeństw wynikających z zatrucia się czadem, które są częstsze właśnie w sezonie grzewczym. Funkcjonariusze przypominają, że czad ma silne właściwości toksyczne i niestety nie jest wyczuwalny zmysłami (jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Czad "blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie" - czytamy. 

Plakat informacyjny policjiPlakat informacyjny policji fot. Policja w Raciborzu

Tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen. Pierwszymi oznakami zatrucia czadem jest ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Ostre zatrucie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zawału, a nawet śmierci

Zobacz wideo Tlenek węgla to cichy zabójca. Nie widać go ani nie czuć

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? Poradnik policji

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  • przeprowadzać kontrole techniczne;
  • sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić;
  • użytkować sprawne techniczne i posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu urządzenia;
  • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej - jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki;
  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
Więcej o: