Obraz Malczewskiego zabezpieczany przez policję. Miał trafić na aukcję, na razie trafi do muzeum

Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego ma trafić w poniedziałek tymczasowo do Muzeum Narodowego w Warszawie. W grudniu dzieło miało zostać sprzedane, jednak resort kultury uważa, że należy sprawdzić, czy nie było przedmiotem przestępstwa. Właściciele domu aukcyjnego przekonują natomiast, że obraz pochodzi z legalnego źródła.

W grudniu obraz "Rzeczywistość" z 1908 r. autorstwa Jacka Malczewskiego miał trafić na licytację w domu aukcyjnym Desa Unicum. Według szacunków cena obrazu miała wynieść od 14 do 22 mln zł. 

TVN Warszawa i RMF FM podają, że w poniedziałek policjanci rozpoczęli zabezpieczanie obrazu na polecenie prokuratury. Ma on trafić tymczasowo do depozytu Muzeum Narodowego w Warszawie. Po godz. 13 trwały jeszcze działania w siedzibie domu aukcyjnego.

Kilka miesięcy wcześniej - w marcu - resort kultury złożył zawiadomienie do organów ścigania, podejrzewając, że obraz mógł być przedmiotem przestępstwa.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dyrekcja domu aukcyjnego utrzymuje natomiast, że obraz przez kilkadziesiąt lat był elementem rodzinnej kolekcji. Władze Desa Unicum zaznaczają w przesyłanych do mediów oświadczeniach, że pochodzenie obrazu jest całkowicie legalne.

Zobacz wideo Leszczyna o tym, czy zostanie ministrem finansów: Każdą rolę, którą powierzy mi Tusk, przyjmę

"Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego zabezpieczona przez policję

"Dzieła Jacka Malczewskiego od przełomu XIX i XX wieku należą do największych rarytasów kolekcjonerskich. [...] Odnaleziona na przełomie 2021 i 2022 roku "Rzeczywistość" (1908) to jeden z najwspanialszych obrazów Malczewskiego. Dzieło wielkiej skali i barokowej wręcz kompozycji dotyka najważniejszych tematów, które nurtowały Malczewskiego przez całą twórczość: misji artysty, patriotycznego posłannictwa sztuki czy romantycznych i narodowych mitów" - czytamy na stronie Desa Unicum.

Jak dodano, "postać błazna królów Polski, Stańczyka, którą Malczewski antytetycznie zestawił ze swoim autoportretem, stawia "Rzeczywistość" w jednym szeregu z wybitnym "Stańczykiem" Jana Matejki i "Stańczykiem" Leona Wyczółkowskiego".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: