Pogoda. Atak zimy i -20 stopni. "Zbliża się wyż znad Rosji". Synoptycy ostrzegają

Przed nami kolejny atak zimy. Przełom listopada i grudnia może być mroźny, gdyż zbliża się do nas wyż kontynentalny znad Rosji. Synoptycy ostrzegają: temperatura może spaść nawet do -20 stopni.

Pierwszy atak zimy mamy już za sobą. A przed nami kolejny. Tym razem synoptycy zapowiadają siarczyste mrozy, którym winny jest zbliżający się do Polski wyż kontynentalny znad Rosji. 

Siarczysty mróz zbliża się do Polski. Nawet do -20 stopni

Według najnowszych prognoz, do Polski zbliża się wyż kontynentalny znad Rosji, który przyniesie duże ochłodzenie

Mróz siarczysty pojawi się nagle w kolejnych tygodniach. Tęgi mróz poniżej -20°C. Utworzy się ogromny i mroźny antycyklon z ciśnieniem ponad 1050 hPa i wpłynie na pogodę w wielu krajach europejskich

- czytamy w serwisie Fani Pogody.

Wszystko wskazuje na to, że na przełomie listopada i grudnia pojawią się bardzo niskie temperatury. Według prognozy portalu Fani Pogody, "w obszarach pogodnego nieba, na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy, możliwe są spadki temperatury poniżej -30/-20°C na 2 metrach". Jest szansa, że taka pogoda utrzyma się dłużej, a "rozległy wał wyżowy może objąć swoim wpływem wiele regionów na Starym Kontynencie, powodując napływ mroźnych mas powietrza znad Rosji i Arktyki".

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przez marznącymi opadami 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami dla północno-wschodniej części kraju. Synoptycy przewidują, że opady pojawią się w sobotę wieczorem, a znikną - w niedzielę rano.

Alerty obowiązują w województwie pomorskim, wschodniej części woj. zachodniopomorskiego, wschodniej części woj. wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wschodniej części woj. łódzkiego, zachodniej części województwa podlaskiego i całego województwa lubelskiego. 

Jak czytamy w dalszej części komunikatu IMGW, "w centrum i na wschodzie obowiązują jeszcze ostrzeżenia na gęste mgły".

Więcej o: