Abp Jędraszewski zrezygnował z zasiadania w radzie fundacji episkopatu. Powodem krytyczne publikacje

Abp Marek Jędraszewski zrezygnował z członkostwa w Radzie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". "Jedna z pań redaktor od pewnego czasu jest łaskawa dość systematycznie krytykować moją skromną osobę" - stwierdził metropolita krakowski w piśmie, do którego dotarła "Więź".

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powstała w 2000 roku. Jej głównym zadaniem jest promowanie nauczania Jana Pawła II. Władze Rady Fundacji powołuje Konferencja Episkopatu Polski (KEP), obecnie na jej czele stoi kard. Kazimierz Nycz.

"Więź" dotarła do listu, który abp Marek Jędraszewski skierował do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. 

Zobacz wideo Tusk przemawia, na scenę wchodzi osoba z transparentem. "Dzień dobry. Proszę zostawić"

Abp Jędraszewski zrezygnował z zasiadania w Radzie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

"W związku z przyznaniem nagrody 'Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka' redakcji poznańskiego tygodnika 'Przewodnik Katolicki', którego przed laty miałem zaszczyt być redaktorem naczelnym, a którego jedna z pań redaktor od pewnego czasu jest łaskawa dość systematycznie krytykować moją skromną osobę, zdaję sobie sprawę z tego, że moja dalsza obecność w gronie Rady Fundacji 'Dzieło Nowego Tysiąclecia' byłaby dla niej rzeczą wielce krępującą i wstydliwą. W związku z powyższym uprzejmie proszę o przyjęcie rezygnacji z mojego dalszego uczestnictwa w tym zacnym Gronie. Z wyrazami jedności w Chrystusie Panu" - czytamy w cytowanym piśmie.

Wojna w Ukrainie / zdjęcie ilustracyjneAmerykańska baza w Polsce. "Potrzebna do naprawy sprzętu dla Ukrainy"

W tle krytyka i sprawa syntezy synodalnej

Nagrody Totus Tuus wręczono w połowie października. Są one przyznawane osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do podniesienia wartości i godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Wyróżnienia wręczono w wigilię Dnia Papieskiego podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Więź" podaje, że wspomnianą przez abp. Jędraszewskiego redaktorką jest Monika Białkowska. Dziennikarka opisała wstrzymywanie przez archidiecezję krakowską diecezjalnej syntezy synodalnej. Nieoficjalne doniesienia wskazują, że w dokumencie znalazły się krytyczne uwagi pod adresem arcybiskupa. Białkowska krytykowała również metropolitę na swoim kanale "Reportaż z wycinków świata" na Youtube.

Abp. Marek Jędraszewski - zdjęcie archiwalne"Upolitycznia Kościół i wystawia na pośmiewisko". Wierni o Jędraszewskim

Więcej o: