"Rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Szkoły Głównej Handlowej zostali powołani przez prezydenta w skład Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Tuż po nominacji przedstawiciele KRASP zgłosili Kancelarii Prezydenta konieczność włączenia kobiet w prace rady" - poinformowała w mediach społecznościowych Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
W odpowiedzi na jeden z wpisów na Twitterze KRASP poinformowała o złożeniu "prośby o powołanie kobiet w skład Rady". Jak czytamy, "spotkało się to z pozytywnym przyjęciem".
Gazeta.pl zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z pytaniem o reakcję na ten apel. Czekamy na odpowiedź.
Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji prezydent powołał we wtorek. - To rada, która ma patrzeć w przyszłość. To jej zasadnicze zadanie, choć oczywiście ważne będzie też dokonywanie diagnozy stanu obecnego: czy dobrze rozwijamy innowacyjność, czy reforma szkolnictwa wyższego właściwie kształtuje model polskiej nauki - mówił Andrzej Duda podczas pierwszego posiedzenia organu.
W skład Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji weszło 18 osób (pełna lista pod tym linkiem), a jej przewodniczącym został prof. Artur Hugo Świergiel. Warto podkreślić jednak, że wśród członków organu nie ma ani jednej kobiety, co spotkało się z krytyką.
"58 proc. studiujących to kobiety, 52 proc. osób z doktoratem to kobiety, 40 proc. pracowników naukowych to kobiety, a poniżej nowa rada, która będzie patrzeć w przyszłość" - pisała Agata Stremecka, prezeska Forum Obywatelskiego Rozwoju.
"Rada ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy Prezydencie RP i w składzie nie ma żadnej, powtórzę ŻADNEJ kobiety! To będą sobie panowie fajnie obradować! Tymczasem nauka uprawiana w Polsce jest kobietą! Tylko nadal nie wszyscy to dostrzegają!" - stwierdził prof. Maciej Duszczyk, były prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego.