Andrzej Duda chce, żeby Patrioty trafiły do Polski. "Prezydent jest prezydentem Polski"

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Szrot powiedział, że prezydent niezmiennie opowiada się za tym, by niemieckie systemy Patriot broniły polskiego terytorium. - Dla prezydenta najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków i terytorium Polski - mówił polityk.

W odpowiedzi na niemiecką ofertę rozmieszczenia dodatkowej baterii rakiet w Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej zaproponowało, by przekazać je Ukrainie. Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht odpowiedziała na to, że systemy mogą być użyte tylko na terytorium NATO.

Paweł Szrot mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy niemieckie Patrioty powinny trafić do naszego kraju. - Prezydent uważa, że jeśli doszłoby do przekazania przez Niemcy rakiet Patriot, to te rakiety powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli - podkreślił.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Dla pana prezydenta, jako tego strażnika polskich obywateli, jest najważniejsze bezpieczeństwo Polaków i terytorium Polski. Oczywiście pan prezydent wspiera Ukrainę i wspiera też dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę (...), ale powtarzam - prezydent jest prezydentem Polski i priorytetem są dla niego jego rodacy - mówił Szrot.

Zobacz wideo Mucha o Patriotach od Niemców: Kaczyński kieruje się jakimiś fobiami

Błaszczak zainspirowany Kaczyńskim

W niedzielę niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała, że jej kraj przekaże Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter. 

Na początku tygodnia w wywiadzie dla PAP na ten temat wypowiadał się Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stwierdził, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy. 

To właśnie te słowa miały spowodować, że Mariusz Błaszczak podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponował, by system stacjonował w Polsce, przy granicy z Ukrainą.

Pierwsze Patrioty są montowane

Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała je jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Do Polski trafiły już 2 pierwsze baterie (16 wyrzutni). Obecnie trwa ich montaż. Pełną zdolność bojową mają osiągnąć w połowie przyszłego roku. Oprócz tego w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów należące do amerykańskich wojsk. Są rozmieszczone w okolicach Rzeszowa.

Więcej o: