Wakacje miałyby trwać - w podziałach na województwa - od 15 czerwca do 15 września. Stowarzyszenia Gmin Górskich RP zaproponowały to 8 listopada, podczas spotkania założycielskiego - podała Interia za PAP.
Zdaniem Karola Wagnera z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej wydłużenie wakacji do trzech miesięcy i podzielenie ich na turnusy byłoby "bardzo dobre, zarówno z punktu widzenia wypoczywających, jak i biznesu". Wskazuje na podwyższenie komfortu wypoczynku, mniejsze obciążenie ruchem turystycznym obleganych miejscowości i atrakcji turystycznych, mniejszy ruch samochodowy i niższe ceny.
Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Wiceminister turystyki Andrzej Gut-Mostowy uważa, że pomysł warto przedyskutować, "natomiast nie jest to aż tak konieczne, jak wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa". Wcześniej wszyscy uczniowie w Polsce zaczynali i kończyli dwutygodniowe ferie w tym samym czasie.
Polityk zwraca uwagę, że letnie wakacje trwają dwa miesiące, przez co o wiele łatwiej je rozplanować.
- Dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego - podkreśla.
Ferie zimowe w roku szkolnym 2022/2023 jako pierwsi zaczną uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ich wypoczynek potrwa od 16 do 29 stycznia.
Ferie w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim zaczną się tydzień później - będą trwały od 23 stycznia do 5 lutego.
Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego rozpoczną ferie 30 stycznia i zakończą je 12 lutego.
Ferie w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim zaczną się 13 lutego i potrwają do 26 lutego.