Wakacje będą trwać trzy miesiące? Górskie gminy wskazują korzyści dla turystów

Letnie wakacje miałyby zostać wydłużone do trzech miesięcy i podzielone na kilka turnusów - tak, jak ferie zimowe. Pomysł przedstawiły Stowarzyszenia Gmin Górskich RP, a popiera go Tatrzańska Izba Gospodarcza, która prognozuje zmniejszenie sezonowego tłoku w popularnych miejscowościach, korzyści dla biznesów i niższe ceny dla turystów.

Wakacje miałyby trwać - w podziałach na województwa - od 15 czerwca do 15 września. Stowarzyszenia Gmin Górskich RP zaproponowały to 8 listopada, podczas spotkania założycielskiego - podała Interia za PAP.

Zdaniem Karola Wagnera z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej wydłużenie wakacji do trzech miesięcy i podzielenie ich na turnusy byłoby "bardzo dobre, zarówno z punktu widzenia wypoczywających, jak i biznesu". Wskazuje na podwyższenie komfortu wypoczynku, mniejsze obciążenie ruchem turystycznym obleganych miejscowości i atrakcji turystycznych, mniejszy ruch samochodowy i niższe ceny.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wakacje podzielone jak ferie zimowe? Wiceminister: Nie jest to aż tak konieczne

Wiceminister turystyki Andrzej Gut-Mostowy uważa, że pomysł warto przedyskutować, "natomiast nie jest to aż tak konieczne, jak wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa". Wcześniej wszyscy uczniowie w Polsce zaczynali i kończyli dwutygodniowe ferie w tym samym czasie.

Polityk zwraca uwagę, że letnie wakacje trwają dwa miesiące, przez co o wiele łatwiej je rozplanować.
- Dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego - podkreśla.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Ferie zimowe 2023. Które województwa zaczynają jako pierwsze?

Ferie zimowe w roku szkolnym 2022/2023 jako pierwsi zaczną uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ich wypoczynek potrwa od 16 do 29 stycznia.

Ferie w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim zaczną się tydzień później - będą trwały od 23 stycznia do 5 lutego.

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego rozpoczną ferie 30 stycznia i zakończą je 12 lutego.

Ferie w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim zaczną się 13 lutego i potrwają do 26 lutego.

Więcej o: