Pogoda na Boże Narodzenie 2022. Czy jest szansa na białe święta w tym roku?

Do Bożego Narodzenia jeszcze miesiąc, jednak magię świąt czuć już na każdym kroku. Planujemy wigilijne potrawy, zastanawiamy się czym obdarować bliskich i jak udekorować dom. Coraz częściej też zastanawiamy się, czy jest szansa na białe święta. Co mówią synoptycy?

Po ciepłym październiku nadszedł zmienny i oziębły listopad. Za nami już pierwsze ujemne temperatury i opady śniegu. Co będzie dalej? Czy w tegoroczne święta Bożego Narodzenia spadnie śnieg?

Pogoda na Boże Narodzenie 2022. Czy spadnie śnieg?

Do Bożego Narodzenia został jeszcze miesiąc. Jednak zimowa aura, która pojawiła się ostatnio w niektórych regionach Polski, sprawiła, że momentalnie poczuliśmy świąteczny klimat. Czy po zmiennym, jesienno-zimowym listopadzie nadejdzie śnieżny i mroźny grudzień?

Z pierwszych prognoz długoterminowych wynika, że tegoroczne Boże Narodzenie może być białe, o ile nad Polską pojawi się niż znad Rosji. Nie ma jednak gwarancji, że tak się stanie.

Wstępną prognozę pogody na święta przedstawił też Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo. Jego zdaniem jest szansa na to, że kilka dni przed świętami zrobi się nieco bardziej zimowo.

To jest przewidywanie. Wszystkich zastrzeżeń jest bardzo dużo, bo jesteśmy miesiąc przed świętami, więc jest jeszcze na tyle daleko, żeby nie prognozować precyzyjnie, jak będzie. Niemniej z obecnych danych i prognoz wynika, że w połowie grudnia jest szansa na zimowe ochłodzenie, które mogłoby się utrzymać przez drugą połowę miesiąca. Na razie tak to wygląda

- tłumaczył na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski.

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

IMGW. Jaka pogoda na grudzień 2022?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał wstępną, "eksperymentalną" prognozę temperatury i opadów w grudniu, z uwzględnieniem normy 30-letniej.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, w całej Polsce ma być ona "w normie". Wynika z tego, że grudzień nie powinien być bardzo zimny.

"W normie" zapowiada się także grudniowa suma opadów. Przy czym, synoptycy przewidują głównie opady deszczu. Niewykluczone jest jednak, że spadnie także śnieg. W tym momencie trudno przewidzieć, czy spadnie on dokładnie w święta.

Więcej o: