Dwulatka mieszkała z mamą w namiocie w Gdańsku. Była wychłodzona i głodna

Młoda matka mieszkała w namiocie wraz ze swoją dwuletnią dziewczynką na terenie zalesionym na gdańskiej Zaspie. Po wstępnym badaniu lekarz stwierdził, że dziecko jest wychłodzone, głodne i ma infekcję górnych dróg oddechowych. Matce grozi więzienie.

Policja relacjonuje, że zgłoszenie dostała od pracownika socjalnego, który poinformował, że na terenie zalesionym przy al. Jana Pawła II w Gdańsku jest rozstawiony namiot, w którym przebywa dziewczynka. Razem z nią były tam też trzy osoby dorosłe, które nie chciały wpuścić do środka ani osoby zgłaszającej interwencję, ani strażnika miejskiego. 

Oficer dyżurny we wskazane miejsce skierował policjantów, którzy podczas interwencji potwierdzili informacje przekazane przez zgłaszającą. Policjanci wylegitymowali mężczyznę i dwie kobiety, w tym 24-letnią matkę dziecka. Z namiotu wydobywał się dym papierosowy, a dwulatka wyglądała na wyziębioną i miała na sobie koszulkę z krótkim rękawkiem

- informuje pomorska policja.

Dwulatka w namiocie. Dziewczynka była wychłodzona i głodna

Policjanci natychmiast okryli dziecko kocami i folią termiczną. Na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe. Po wstępnym badaniu dwulatki lekarz stwierdził, że dziecko jest wychłodzone i głodne. Dziewczynka miała również infekcje dróg oddechowych. Dziecko trafiło do szpitala na dalsze badania.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Matka dziewczynki została zatrzymana i doprowadzona do policyjnego aresztu. Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Zebrane w tej sprawie materiały zostały także przekazane do sądu rodzinnego - informuje policja.

Matce dwulatki grozi do pięciu lat więzienia.

Apel policji. Nie bądź obojętny, kiedy widzisz osobę leżącą w parku, na dworcu

Policja przypomina, że poprzez coraz niższą temperaturę wiele osób jest narażonych na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku oraz nietrzeźwych.

Funkcjonariusze proszą, aby widząc osobę leżącą w parku, na dworcu lub w innym miejscu niemieszkalnym, nie przechodzić obojętnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. - Prosimy dzwonić na numery alarmowe i informować o takich sytuacjach. Policjanci sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna. Nie bądźmy obojętni, jeden telefon może uratować komuś życie - informuje policja.

Zobacz wideo Jak udzielać pierwszej pomocy? Policjanci tłumaczą krok po kroku

Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać również do:

  • MOPR w Gdańsku ul. K. Leczkowa 1A, tel. 58 342 31 50 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny jest w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8 do 17, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30.),
  • Towarzystwo pomocy św. Brata Alberta ul. Floriańska 3 tel. 58 343 28 37 (poniedziałek - piątek w godz. 07:00-15:00),
  • Straż Miejska w Gdańsku, tel. alarmowy 986, Policja, tel.112.

Dodatkowo informację o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels. Policja zachęca do korzystania z mobilnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

- Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować Policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie - informują policjanci.

Więcej o: