Wybuch w Przewodowie. Andrzej Duda: Około godz. 18-19 wiedzieliśmy, że to był wybuch rakiety

- Około 18-19 wiedzieliśmy, że spadła rakieta, że to był wybuch rakiety. To była informacja, którą otrzymałem słownie, od naszych służb - powiedział Andrzej Duda w Polsat News. Prezydent odniósł się do zdarzenia w Przewodowie.

Andrzej Duda w Polsat News podkreślał, że "dzisiaj Rosjanie atakują rakietami cele, które znajdują się bardzo blisko polskiej granicy".

- Potencjalne niebezpieczeństwo, że może dojść do sytuacji, w której rakieta wkroczy w naszą przestrzeń, jest teoretycznie możliwe. Oczywiście, teoretycznie możliwy jest także atak na Polskę jako państwo NATO i przed tym w głównej mierze ma chronić nas ten system - mówił prezydent, odnosząc się do propozycji Niemiec dot. rozmieszczenia w Polsce systemów obrony powietrznej Patriot. 

Zobacz wideo Szaleńcza ucieczka zakończona w celi

Andrzej Duda o Przewodowie: Chciałem żebyśmy mieli nasze informacje

Prezydent był pytany o zdarzenie, do którego w ubiegłym tygodniu doszło w Przewodowie w województwie lubelskim. - Około 18-19 wiedzieliśmy, że spadła rakieta, że to był wybuch rakiety - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, "to była informacja, którą otrzymałem słownie od naszych służb".- Coraz bliższe ustalenia następowały na bieżąco. Zaraz zwołałem spotkanie, w konsultacji z premierem, które miało miejsce w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Wspólnie naradzaliśmy się nad strategią i na bieżąco prowadziliśmy ustalenia. Zbieraliśmy różne sygnały - mówił. Jak dodał, polskie władze wiedziały, "jakie informacje przekazuje strona amerykańska, ale nie podawano źródeł tych informacji".

- Chciałem żebyśmy mieli nasze informacje, potwierdzone przez nasze służby. Tego oczekiwałem, bo to było dla mnie informacją pewną. W późnych godzinach wieczornych takie informacje otrzymaliśmy od Straży Granicznej i Wojska Polskiego - powiedział Duda. Jak sprecyzował, te informacje były zbieżne z tymi, które przekazał Joe Biden.

Jan Kawulok podczas głosowania odwołania go z funkcji przewodniczącego sejmiku województwa śląskiego. 21 listopada 2022 roku Śląsk. Jan Kawulok odwołany z funkcji przewodniczącego sejmiku

Wybuch w Przewodowie. Zakończono oględziny na miejscu

Na początku ubiegłego tygodnia Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na obiekty cywilne na Ukrainie. Ukraińska obrona wystrzeliła dużą liczbę pocisków przeciwlotniczych - jeden z nich przekroczył polską granicę i uderzył w miejscowość Przewodów, zabijając dwie osoby. Polski rząd obarczył odpowiedzialnością za to zdarzenie władze Rosji. Rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Łukasz Łapczyński przekazał w poniedziałek Polskiemu Radiu, że postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w znacznych rozmiarach. 

Prokurator przekazał, że zakończono oględziny miejsca zdarzenia. Zabezpieczono materiał dowodowy, który zostanie teraz zbadany przez biegłych. Poza badaniami biegłych czynności śledztwa będą się koncentrowały m.in. na pozyskaniu informacji w drodze międzynarodowych pomocy prawnych. Trwają też ustalenia strony polskiej i ukraińskiej w zakresie wzajemnej współpracy w tym postępowaniu.

Wykrywaczem metalu znalazł drogocenną obrączkę Wykrywaczem metalu znalazł obrączkę ze średniowiecza. Jest warta fortunę

Więcej o: