Gigantyczny "kret" przyciągnął tłumy w Warszawie. Na transport szykuje się Rzeszów

Transport ogromnej maszyny TBM przyciągnął w Warszawie tłumy. Wiele osób zebrało się, by obejrzeć przejazd części "kreta", który wydrąży tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica (woj. podkarpackie). Teraz na transport szykuje się Rzeszów. W związku z tym nawierzchnia jednej z ulic miasta zostanie tymczasowo obniżona.

Jak poinformował Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, pierwsza kolumna wioząca elementy maszyny TBM przejedzie przez miasto w nocy z 28 na 29 listopada. Dodał, że konieczne będzie odpowiednie przygotowanie trasy przejazdu - głównie obniżenie o około 36 cm nawierzchni ulicy 9 Dywizji Piechoty, pod wiaduktem kolejowym.

- Po zjeździe z S19 pojazdy będą poruszać się ulicą 9 Dywizji Piechoty oraz ulicą Podkarpacką do granicy miasta i gminy Boguchwała. [...] Prace obejmą odcinek o długości około 250 m i rozpoczną się w poniedziałek - przekazał, cytowany przez TVN24 za PAP.

Nawierzchnia zostanie przywrócona do stanu pierwotnego po 23 grudnia, kiedy ostatnie części maszyny TBM przejadą przez Rzeszów. Gernand podkreślił, że wszelkie koszty związane obniżeniem nawierzchni pokryje wykonawca odcinka.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Transport TBM. Maszyna drążąca wygląda jak z "Gwiezdnych wojen" i jedzie przez pół Polski - na dwa pasy i 10 km/h

Transport TBM. Którędy przejedzie najbliższej nocy? Gdzie spodziewać się utrudnień?

Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) wydrąży tunel w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica. Ogromne części TBM są przewożone tylko nocą, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu.

W niedzielę 20 listopada o godz. 22:00 transport maszyny TBM wyruszy drogą ekspresową S17 w kierunku Lublina do MOP Wola Korycka, gdzie około 5:30 dotrze na kolejny postój. Pozostanie tam do 22:00 w poniedziałek 21 listopada, po czym ruszy w dalszą drogę.

Transport [...] będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nim w granicach 20-30 km/h. W związku z tym, w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S17 pomiędzy węzłem Lubelska i węzłem Gończyce, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Lublina. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych

- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

"Na węźle Otwock około godz. 23:00 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem ronda węzłowego (pod S17). Około godziny 0:30 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem jezdni zbiorczo-rozprowadzającej na węźle Kołbiel" - dodaje GDDKiA.

Więcej o: