Przed nami mroźna noc, nawet -9 stopni. Zakopane już białe, w Tatrach "sypie i sypie"

W wielu miejscach w Polsce spadł już śnieg, a na drogach zrobiło się ślisko. IMGW ostrzega przez mroźną nocą. - Temperatura minimalna wyniesie nawet do minus dziewięciu stopni na północnym wschodzie i obszarach podgórskich - mówi synpotyk Michał Ogrodnik.
Zobacz wideo Józefin pod Warszawą. Pierwszy śnieg

W piątek w wielu miejscach w Polsce spadł pierwszy śnieg. Jak powiedział synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik, w piątek mocniej poprószy na krańcach południowych. Na obszarach podgórskich oraz w górach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o mniej więcej siedem centymetrów, natomiast w Bieszczadach może przybyć dziesięć centymetrów śniegu.

Sypnęło również w Gorcach:

Śnieg na TurbaczuŚnieg na Turbaczu https://turbacz-gorce.webcamera.pl/

W Tatrach "sypie i sypie"

Biało jest już w Tatrach. "Sypie i sypie! Świeży śnieg zalega już na wszystkich szlakach, w Zakopanem również jest biało. Niski pułap chmur oraz opady bardzo ograniczają widoczność. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne - sprawdzajcie komunikaty" - apeluje Tatrzański Park Narodowy.

"W wyższych partiach Tatr, w żlebach i na północnych stokach, leży zmrożony, twardy śnieg. Na zaśnieżonych i oblodzonych odcinkach szlaków jest bardzo ślisko - poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki, czekan, kask, wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - podkreśla TPN i ostrzega, że w razie spotkania z niedźwiedziem należy zachować spokój i bez wykonywania gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Najbliższa noc będzie mroźna

Michał Ogrodnik ocenił również, że "nieco bardziej intensywne opady śniegu spodziewane są na Kaszubach".

Synoptyk IMGW ostrzegł, że miejscami nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie. W południowych powiatach województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, a także lubelskiego, obowiązują ostrzeżenia przed oblodzeniem.

W nocy w całym kraju temperatura spadnie poniżej zera. Jak zapowiedział Michał Ogrodnik, najbliższa noc będzie mroźniejsza, niż poprzednia. - Temperatura minimalna wyniesie od minus dziewięciu stopni na północnym wschodzie i obszarach podgórskich, przez minus sześć stopni w centrum i minus cztery na zachodzie, do minus dwóch stopni nad morzem - mówił synoptyk IMGW.

W sobotę większe opady śniegu prognozowane są nie tylko na południu, ale także na północy kraju.

Więcej o: