Jury po przeanalizowaniu zgłoszeń wybrało 20 finałowych słów, które powalczą o miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. "Nie musi być [ono - red.] nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku" - podkreślają organizatorzy.
Teraz wyboru dokonają internauci, choć w konkursie przewidziana jest także dodatkowa Nagroda Jury, która "pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem Jury słowo wraz z definicją". "Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości" - czytamy.
Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 trwa od 15 do 30 listopada. Ostateczne rozstrzygnięcie tegorocznej edycji plebiscytu nastąpi natomiast na początku grudnia. Aby oddać głos na jedną z propozycji, wystarczy wejść na stronę PWN i kliknąć napis: "Weź udział w akcji 'Młodzieżowe Słowo Roku 2022'", który znajduje się u góry strony. Zostaniemy przekierowani do zakładki, w której wyświetli się okno z formularzem do głosowania.
Więcej aktualnych informacji z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W ubiegłych latach pierwsze miejsca w plebiscycie zajęły słowa: śpiulkolot, alternatywka, dzban, XD i sztos. W tym roku głosować można natomiast na jedną z 20 propozycji, które zostały wyłonione z prawie 125 tys. zgłoszeń internautów:
"Jury wraz z przedstawicielami PWN, organizatora konkursu, zakwalifikowało te słowa, które spełniały jednocześnie dwa warunki - miały największą frekwencję wśród zgłoszeń oraz były zgodne z zasadami regulaminu. Dodatkowo sposób ich funkcjonowania we współczesnym języku i komunikacji został skonsultowany z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży" - czytamy.