W przypadku gmin do 20 000 mieszkańców wniosek będzie mogło złożyć 50 mieszkańców tej gminy, a powyżej 20 000 mieszkańców co najmniej 100. Rozwiązania te mają być stosowane analogicznie w przypadku rad seniorów na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Przedstawicielem wnioskodawców jest przewodnicząca sejmowej komisji polityki senioralnej Joanna Borowiak.
Jak napisano w uzasadnieniu projektu, "rada seniorów jest ciałem kolegialnym o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym, którego głównym celem jest wsparcie rady gminy w realizacji zadań skierowanych wobec osób starszych". "Aktywizacja seniorów ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania osób starszych w społeczeństwie" - napisano.
Obecnie obowiązujące regulacje umożliwiają powołanie rady seniorów jedynie na poziomie gminnym, a rada gminy nie ma obligatoryjnego obowiązku powoływania tego ciała. W Polsce funkcjonuje około 350 rad seniorów na 2477 gmin.
"Osoby starsze stanowią ogromny potencjał i wartość dla społeczeństwa. Seniorzy posiadają ogromne doświadczenie, wiedzę i umiejętności praktyczne. Podstawowym zadaniem, przed którym stoją samorządy, jest wykorzystanie potencjału seniorów na rzecz dzieci, młodzieży, a także kształtowania właściwych postaw w życiu społecznym. Ogromnym kapitałem osób starszych jest czas, który chcieliby wykorzystać na aktywność i działalność społeczną" - podkreślono w uzasadnieniu.
Projekt nowelizacji skierowano do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Sejmu oraz Biuro Analiz Sejmowych.