Śnieg sypnął w górach. Na Kasprowym nawet 4 cm. Przed nami mróz i kolejne opady śniegu [WIDEO]

Ciepłe, jesienne dni powoli się kończą. Do Polski zbliża się wyraźne ochłodzenie, wystąpią przymrozki oraz oblodzenie. W południowej części kraju pojawił się już śnieg, a na Kasprowym Wierchu i Śnieżce pokrywa śnieżna wynosi już 4 cm.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed pierwszymi przymrozkami oraz opadami śniegu. Powinniśmy się przygotować na nagły spadek temperatury - zapowiadają synoptycy. Nad Polską znajduje się już wyż znad Szwecji, a powietrze arktyczne zaczyna napływać z północnego wschodu. W najbliższych dniach należy szczególnie uważać na oblodzenie.

Zobacz wideo

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prognoza pogody. Zbliża się ochłodzenie oraz opady śniegu

Od 17 listopada znacznie niższe temperatury będą się utrzymywać głównie nad ranem i wieczorem. Może też występować silny, porywisty wiatr. W czwartek i piątek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. 17 listopada, na południowym wschodzie Polski, może pojawić się śnieg lub deszcz ze śniegiem. "Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, wschodni" - informują synoptycy IMGW.

Kolejnego dnia podobne warunki atmosferyczne wystąpią na południowym zachodzie. W piątek na Suwalszczyźnie maksymalna temperatura w dzień może spaść do -2 st. C. W centrum i na południu kraju termometry wskażą około 2. st. C, nad morzem będzie cieplej - do 5 st. C. W sobotę i niedzielę będzie pogodnie - więcej chmur pojawi się w Sudetach, gdzie może pojawić się mżawka. Temperatura może też spaść do -1 st. C na północnym wschodzie do 4 st. C na zachodzie. Nad morzem termometry wskażą około 8 st. C - informuje IMGW.

Pogoda. W górach spadł już śnieg

17 listopada odnotowano opady śniegu na Kasprowym Wierchu i Śnieżce - pokrywa śnieżna jest tam wysoka na 4 cm. Opady pojawiły się też w Zamościu i Zakopanem.

Karkonoski Park Narodowy opublikował też nagranie, przedstawiające drogę na Okraj. W górach zawitała już zima.

Jeśli planujemy podróż w tereny górskie w najbliższym czasie, musimy zachować szczególną ostrożność. "Na teren parku powraca specjalny system oznakowania zimowego, znajdujący się powyżej górnej granicy lasu w paśmie połonin. Czerwone tyczki z numerami pozwalają szybko ustalić położenie osób potrzebujących pomocy. NUMER TYCZKI = LOKALIZACJA GPS = SZYBKA POMOC GOPR. Szanujmy i nie niszczmy oznakowania, bo od niego zależy ludzkie życie" - apelują władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Więcej o: