We wtorek (16 listopada) po południu w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) spadł pocisk. W wyniku wybuchu zginęło dwóch mężczyzn. Nie ma na razie oficjalnego stanowiska do kogo należała rakieta, skąd została wystrzelona, jaka była trajektoria lotu. Natomiast agencja AP, powołując się na informacje od amerykańskich urzędników podała, że rakieta, która uderzyła w terytorium Polski, została wystrzelona przez siły ukraińskie w nadlatujący rosyjski pocisk. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał we wtorek w nocy na krótkiej konferencji prasowej, że została wdrożona gotowość bojowa.
- W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek innych służb mundurowych na terenie naszego kraju - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, po pilnie zwołanym zebraniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Co to w praktyce oznacza zwiększenie gotowości bojowej?
Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Reporter RMF FM Krzysztof Zasada wyjaśniał, że w przypadku podniesienia gotowości bojowej "zazwyczaj chodzi o zwiększenie obsady kadrowej poszczególnych jednostek" - czytamy na stronie rozgłośni. Może także dojść do ograniczenia podróży służbowych i urlopów.
W przypadku wojska żołnierzy wzywa się do jednostek macierzystych, istnieje możliwość zatrzymania w jednostkach szkolących się rezerwistów, żołnierze mogą także otrzymać broń osobistą. Zwiększona zostaje również ochrona obiektów wojskowych.
Dla policji podniesienie gotowości bojowej oznacza przede wszystkim możliwość wezwania do służby w każdym momencie.