Tragedia w Przewodowie. Müller: "Zdecydowano podwyższyć gotowość niektórych jednostek". Co to oznacza?

W związku z wtorkowym wybuchem we wsi Przewodów (woj. lubelskie) podniesiono stan gotowości bojowej jednostek wojskowych i służb mundurowych - przekazał we wtorek w nocy rzecznik rządu Piotr Müller. Co ta decyzja w rzeczywistości oznacza?

We wtorek (16 listopada) po południu w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) spadł pocisk. W wyniku wybuchu zginęło dwóch mężczyzn. Nie ma na razie oficjalnego stanowiska do kogo należała rakieta, skąd została wystrzelona, jaka była trajektoria lotu. Natomiast agencja AP, powołując się na informacje od amerykańskich urzędników podała, że rakieta, która uderzyła w terytorium Polski, została wystrzelona przez siły ukraińskie w nadlatujący rosyjski pocisk. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał we wtorek w nocy na krótkiej konferencji prasowej, że została wdrożona gotowość bojowa.

Zobacz wideo Donald Tusk na konferencji w sprawie Przewodowa: W sensie politycznym to Rosja w stu procentach odpowiada za tę sytuację

Rzecznik rządu Piotr Müller o zwiększeniu gotowości bojowej

- W związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek innych służb mundurowych na terenie naszego kraju - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, po pilnie zwołanym zebraniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Co to w praktyce  oznacza zwiększenie gotowości bojowej?

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Służby na miejscu 'incydentu w Przewodowie' - jeśli w polską wioskę faktycznie uderzył rosyjski pocisk - byłby to pierwszy raz, kiedy rosyjska broń spadła na terytorium NATO, 15 listopada 20220 rDo szkoły w Przewodowie wysłano psychologów. Zginął mąż jednej z pracownic

Podniesienie gotowości bojowej w Polsce. Co to oznacza?

Reporter RMF FM Krzysztof Zasada wyjaśniał, że w przypadku podniesienia gotowości bojowej "zazwyczaj chodzi o zwiększenie obsady kadrowej poszczególnych jednostek" - czytamy na stronie rozgłośni. Może także dojść do ograniczenia podróży służbowych i urlopów.

W przypadku wojska żołnierzy wzywa się do jednostek macierzystych, istnieje możliwość zatrzymania w jednostkach szkolących się rezerwistów, żołnierze mogą także otrzymać broń osobistą. Zwiększona zostaje również ochrona obiektów wojskowych.

Dla policji podniesienie gotowości bojowej oznacza przede wszystkim możliwość wezwania do służby w każdym momencie. 

Szef Pentagonu Lloyd AustinSzef Pentagonu rozmawiał z Błaszczakiem. "Usłyszałem zapewnienia"

Więcej o: