Przewodów. To tam miały spaść rosyjskie rakiety. Jak daleko od granicy z Ukrainą?

Przewodów to niewielka wieś na wschodzie kraju w powiecie hrubieszowskim (województwo lubelskie). Miejscowość znajduje się w niewielkiej odległości od granicy z Ukrainą. To właśnie tam we wtorek doszło do wybuchu, wskutek którego zginęły dwie osoby.

Przewodów to wieś na wschodzie kraju licząca około 500 mieszkańców (dane GUS na rok 2011). To właśnie tam we wtorek doszło do wybuchu, którego przyczyna nie jest do końca znana. W jego skutek  śmierć poniosły 2 osoby. 

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie leży Przewodów?

Przewodów położony jest w województwie lubelskim, w gminie Dołhobyczów. Miejscowość znajduje się około 15 kilometrów na południowy zachód od Dołhobyczowa, 39 kilometrów na południe od Hrubieszowa i 129 kilometrów na południowy wschód od stolicy regionu lubelskiego.

Wieś położona jest w historycznym regionie Galicja. Na uwagę zasługuje fakt, że znajduje się około 3km od granicy z Ukrainą. Najbliższe przejście graniczne to oddalone od miejscowości o około 25 kilometrów przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów. 

Nieznana przyczyna wybuchu

W sprawie wtorkowego wybuchu w Przewodowie komentarza udzielił rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie, starszy kapitan Marcin Lebiedowicz. - Przyczyny tego zdarzenia nie są znane w tej chwili. Otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu na placu suszarni. Faktycznie po przyjeździe potwierdzamy, że coś takiego się stało. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu. W tej chwili zabezpieczamy miejsce zdarzenia i oświetlamy teren akcji - poinformował w Radiu Lublin.

Na wtorek zwołano także posiedzenie rządu, które ma odbyć się o godzinie 21:00. Rzecznik rządu Piotr Müller, poinformował, że komitet zwołano na wniosek premiera i prezydenta "w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową". Nie znamy więcej szczegółów. 

Nieoficjalne doniesienia Associated Press informują o dwóch rosyjskich rakietach, które we wtorek miały uderzyć w miejscowość Przewodów. Informacje te nie zostały potwierdzone. 

Więcej o: