Pomorskie. Ksiądz chce kupić gminną działkę za 1 proc. wartości. Modli się o to, ale gminy nie stać

Na 99 proc. bonifikatę miał liczyć proboszcz parafii w pomorskich Pszczółkach, który chce kupić od gminy działkę pod budowę nowego kościoła. Wraz z wiernymi modli się, aby radni przychylili się do tej prośby. Gmina tłumaczy, że jej na to nie stać - poinformował portal pruszczgdanski.naszemiasto.pl.

Ksiądz Józef Urban, proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach (woj. pomorskie) zwrócił się do tamtejszej rady gminy o sprzedaż części gminnej nieruchomości. Chodzi o działkę w pobliskim Skowarczu, gdzie proboszcz chce wznieść nowy kościół. Duchowny miał poprosić gminę o bonifikatę wynoszącą aż 99 proc. wartości działki.

Pacjentka połknęła kabel do ładowarkiKobieta połknęła metrowy kabel do iPhone'a. Winna temu rzadka przypadłość

Pszczółki. Działka pod nowy kościół za 1 proc. wartości? Gmina nie może na to przystać

Rada Gminy Pszczółki wyraziła na piśmie zgodę na sprzedaż działki, ale po cenie rynkowej, ustalonej na podstawie operatu szacunkowego.

"Gminy nie stać na sprzedawanie działki po obniżonych cenach. Mamy wiele inwestycji do przeprowadzenia, na które mieszkańcy czekają. Czeka nas m.in. budowa szkoły w Różynach" - wyjaśniła Anna Staniewicz, przewodnicząca rady gminy w Pszczółkach. Jej wypowiedź zacytował portal pruszczgdanski.naszemiasto.pl, który opisał sprawę.

Więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Będziemy rekomendować również wójtowi zastosowanie sprzedaży ratalnej rozłożonej na trzy lata indeksowanej według wskaźnika inflacji. [...] Wyrażamy obawę, że w perspektywie nadchodzących a niewątpliwych trudności ekonomicznych, jakie czekają nas wszystkich, zastosowanie bonifikaty może zostać ocenione jako nieroztropne" - podkreśliła.

Eugeniusz GadomskiPolicja szuka go już 24 lata. 93-latek często zmienia wygląd [ZDJĘCIA]

Proboszcz z Pszczółek odprawia msze w intencji decyzji radnych

Ks. Urban twierdzi, że poprosił o bonifikatę, ale nie określił jej wysokości.

- Polski prawodawca przewiduje udzielenie bonifikaty na kupno działki na cele związane z kultem. Kiedyś budowałem kościół w Koszwałach. Ówczesny wójt Stanisław Zięba przekazał mi działkę za symboliczną złotówkę. Dlatego wystosowałem pismo do rady gminy. W piśmie jest prośba o sprzedaż z bonifikatą, ale to już od gminy zależy jak wysoka ona będzie - powiedział w rozmowie z portalem.

Proboszcz odprawia msze w intencji decyzji rady gminy. Parafianie zmówili nawet różaniec "O Światło Ducha Świętego dla Pana Wójta i dla całej Rady Gminy Pszczółki w podjęciu decyzji o przydziale działki pod Kościół w Skowarczu". Powstał także "krzyż czekający na swoje miejsce na placu kościelnym w Skowarczu".

Więcej o: