12 listopada 2022 roku, po prawie sześciu latach realizacji, na Zakopiance otwarty został tunel przebiegający między miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. Na mocy rady gminy Jordanów otrzymał on imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Jak zauważa w poniedziałek (14 listopada) "Wyborcza", miejsc, którym patronuje para prezydencka, nieustannie przybywa.
Cały tekst "Róg Kaczyńskiego i Kaczyńskiej: liczba miejsc, którym patronuje para prezydencka, przekroczyła już 200" przeczytasz pod tym adresem.
Dziennik podkreśla, że jeszcze do niedawna tunel na Zakopiance miał nosić imię innego patrona. Ostatecznie jednak pod koniec października władze Jordanowa zdecydowały postawić na Kaczyńskich. - To była nasza inicjatywa. Zawsze ceniliśmy Lecha Kaczyńskiego, a w szczególności za to, co zrobił po napaści Rosję na Gruzję - podkreślał w rozmowie z gazetą wójt Jordanowa Artur Kudzia.
"Inicjatywa Jordanowa na pewno okazała się politycznym strzałem w dziesiątkę. Na tle tunelu pokazali się premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. [...] Na uroczystość otwarcia przyjechał Jarosław Kaczyński, inwestycję poświęcił abp Marek Jędraszewski" - pisze "Wyborcza", podkreślając, że problemem przy wyborze patronatu nie był także fakt, że imię pary prezydenckiej nosi już inna duża inwestycja komunikacyjna w naszym kraju - trasa ekspresowa Via Carpatia.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak czytamy, obecnie w Polsce znajduje się już ponad 60 ulic, rond czy skwerów, którym patronują Maria i Lech Kaczyńscy, a także prawie 150 pomników i tablic pamiątkowych. Para prezydencka patronuje także wielu mostom, parkom, placówkom edukacyjnym czy nawet pojedynczym drzewom i salom w urzędach. "Dla lokalnych samorządowców patronat Lecha i Marii Kaczyńskich jest pomostem do kontaktów z Warszawą i sposobem na zyskanie przychylności władzy" - konkluduje dziennik. Łącznie jest to więc dokładnie 210 miejsc.