Koronawirus. Co dalej z maseczkami? Minister zdrowia przekazuje najnowsze wytyczne

Obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach zostanie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 r. - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Przekazał też, że ewentualnego przyspieszenia epidemii można się spodziewać na przełomie roku.

Minister zdrowia w rozmowie z PAP tłumaczył, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce przebiega zgodnie z prognozami prezentowanymi przez resort. Zdaniem ministra "zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej z pewnością nie będzie".

Maseczki w przychodniach i szpitalach zostaną na dłużej

Adam Niedzielski zapytany o prognozy na najbliższe miesiące stwierdził, że "ewentualne przyspieszenie epidemii w Polsce możemy mieć miejsce na przełomie roku".

Nie należy się jednak spodziewać, że dojdzie do bardzo dynamicznego przyspieszenia. Oczywiście, nie można wykluczyć, że pojawi się submutacja poza zakresem odpornościowym, ale na ten moment nie widać takich zagrożeń

- mówi minister.

Mimo optymistycznych prognoz obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach zostanie utrzymany. Co najmniej do końca marca 2023. Jak tłumaczy szef MZ "maseczki nie mają tylko kontekstu covidowego".

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Grypa zbiera coraz większe żniwo. Minister zdrowia zachęca do szczepień

Minister zdrowia wskazuje też na niepokojące dane dotyczące zachorowań na grypę i inne infekcji górnych dróg oddechowych. Jak tłumaczy "przypadków COVID-19 jest mało, ale grypa czy wirus RSV zbiera żniwo". Dlatego też, zdaniem ministra, utrzymanie nakazu noszenia maseczek w przychodniach, szpitalach i aptekach, podmiotach leczniczych ma sens. Maseczki powinny być noszone wszędzie tam, gdzie spotykają się chorzy ludzie.

Na co zwrócić uwagę wybierając maskę?

Przed zakupem maski warto zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie zostały na niej umieszczone:

CE - produkt został poddany procedurze oceny zgodności, gwarantuje spełnienie wymagań techniczno-prawnych;

NR - półmaska jednorazowego użytku, przeznaczona do noszenia przez maksymalnie 8 h, nie należy jej zakładać ponownie;

R - półmaska wielokrotnego użytku.

Zobacz wideo Leszczyna: Każdy pomysł, żeby zdynamizować szczepienia jest dobry

Jak działają maseczki? Jaka jest ich skuteczność?

Maski FFP2 czy FFP3  idealnie przylegają do twarzy, a wydychane powietrze w całości przedostaje się przez filtr. Maseczki zostały wyposażone w zawory, dzięki którym usuwana jest para wodnej. Maskę należy zdjąć w momencie zawilgocenia, po tym czasie tworzą się w niej niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. 

Według przeprowadzonych badań maski typu FFP2 i FFP3 zmniejszają transmisję koronawirusa w prawie takim samym stopniu. Oba rodzaje półmasek są wielokrotnego użytku. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji maski po jej użyciu.

Więcej o: