Największy w historii transport drogowy wjedzie na A1 i S8. Konwój będzie jechał 10 km/h

Jadąca z Hiszpanii ogromna maszyna TBM do drążenia tunelu na budowanej drodze S19 opuści w poniedziałek województwo śląskie. Następnie największy w historii transport drogowy wjedzie na autostradę A1 w Łódzkiem. Jak zapowiada regionalny oddział GDDKiA, poruszający się z prędkością 10 km/h konwój przez trzy kolejne noce może powodować utrudnienia dla kierowców na A1 i S8.

W poniedziałek o 22:00 transport ma wyruszyć z MOP Woźniki na autostradzie A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i dalej na S8. Gigantyczne maszyny przewożone są wyłącznie w godzinach nocnych. Wtedy kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Przejazd jest tym trudniejszy, że od kilku dni niemal w całej Polsce utrzymują się gęste mgły. Lokalizację transportu na bieżąco podaje na Twitterze GDDKiA.  

Megatransport opuszcza województwo śląskie

Po przejeździe konwoju na śląskie autostrady wrócą zdemontowane latarnie i bariery.

"Dziennik Zachodni" podkreśla, że "to największy transport w ostatnich latach, jaki wyjechał na polskie drogi". Gazeta wyjaśnia, że czerwona, największa cześć maszyny jedzie na specjalnym ponad 100-metrowym zestawie, pilotowana przez ekipę pilotów oraz asekurowana przez policyjne radiowozy. Przejazd konwoju budzi żywe zainteresowanie - obserwowało go wiele osób.

Zobacz wideo Transport TBM. Maszyna drążąca wygląda jak z "Gwiezdnych wojen" i jedzie przez pół Polski - na dwa pasy i 10 km/h

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu maszyny zmienionej organizacji ruchu.

W Babicy będzie drążony dwukilometrowy tunel na S19

Transport ma dotrzeć do Babicy w województwie podkarpackim. Tam będzie drążony ponad dwukilometrowy tunel w ramach budowy drogi ekspresowej S19.

"Warto wiedzieć, że maszyny TBM, drążą podziemny obiekt i jednocześnie układają jego obudowę. Tak było w Świnoujściu, podczas drążenia tunelu pod Świną. Budowa tunelu [na S19] ma się rozpocząć w przyszłym roku" - pisze gazeta.

GDDKiA ogłosiła konkurs na nazwę dla maszyny. 

Ukraińscy żołnierze w zdobycznym rosyjskim transporterze opancerzonym w rejonie Chersonia Nie było masakry Rosjan. Ruszają przygotowania do kolejnej fazy wojny

Więcej o: