Warszawa. Na Okęciu wylądował samolot ze szczątkami byłych prezydentów RP na uchodźstwie

Na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował samolot ze szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Ich prochy zostaną złożone w Mauzoleum prezydentów RP w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

- Dzisiaj jest wielki i ważny dzień. Na łono ojczyzny przybywają trzej nasi prezydenci na uchodźstwie. To oni w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia Rzeczpospolitej. To oni wraz z innymi działaczami na uchodźstwie byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego, a także strażnikami nadziei. To właśnie także dzięki ich wytrwałości naród polski trwał przez dziesięciolecia w niewoli komunistycznej i dotrwał do 1989 r., kiedy zawitała do nas jutrzenka wolności - mówił w swoim wystąpieniu na lotnisku im. Fryderyka Chopina premier Mateusz Morawiecki.

- Dziś, po długiej podróży, nasi prezydenci na uchodźstwie, prezydenci Rzeczypospolitej, Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, wracają na polską ziemię. Wracają tu, gdzie jest ich miejsce. Wracają i będą tutaj spoczywać w spokoju, na zawsze. Będą jednocześnie na zawsze świadkami prawdy, ciągłości i marzenia o wielkiej Rzeczypospolitej. Cześć ich pamięci! - zakończył swoją przemowę szef polskiego rządu.

Prochy prezydentów RP na uchodźstwie w Warszawie. Uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej

Trumny w uroczystym kondukcie żałobnym będą przewiezione ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Tam o 15.00 rozpocznie się główna część uroczystości - msza żałobna. Liturgii przewodniczyć będzie przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, homilię głosić będzie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a egzekwie prowadzić będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Po zakończeniu Mszy Świętej prezydentów żegnać będą między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Byli prezydenci Polski na uchodźstwie spoczną w warszawskim Mauzoleum

Prezydenci Raczkiewicz, Zaleski i Ostrowski byli dotąd pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w angielskim Newark-On-Trent.

Specjalnie na to wydarzenie w podziemiach świątyni utworzone zostało Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie. Umieszczono tam sześć białych sarkofagów. W trzech z nich spoczną prezydenci Raczkiewicz, Zaleski i Ostrowski. Do czwartego przeniesione zostaną szczątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, który został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej już w 2010 roku.

W mauzoleum przygotowano też dwa symboliczne groby dla prezydentów RP na emigracji, którzy, zgodnie z decyzją rodzin, na razie pozostaną w swoich dotychczasowych miejscach spoczynku - to Kazimierz Sabbat i Edward Raczyński.

Zobacz wideo Modlitwy na Marszu Niepodległości 2022

Obok mauzoleum zostanie otwarta Izba Pamięci, poświęcona działalności polskich władz na uchodźstwie

Prezes fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Mikołaj Falkowski powiedział, że będzie to historyczny dzień. - Trudno sobie dzisiaj wyobrazić ważniejsze wydarzenie, które mogłoby te obchody stulecia niepodległości Polski zamykać klamrą, czasową i historyczną, jednocześnie tworząc szanse na oddanie hołdu prezydentom RP na uchodźstwie, tym ludziom którzy podjęli bardzo trudną misję wyjazdu na emigrację po kampanii wrześniowej i podtrzymania funkcjonowania naszego państwa polskiego przez kolejne 50 lat - zaznaczył Mikołaj Falkowski.

W okolicy mauzoleum zostanie otwarta Izba Pamięci, poświęcona działalności polskich władz na uchodźstwie. - W Izbie Pamięci znajdują się biogramy opisujące historię prezydentów na uchodźstwie, ale tak samo rolę, jaką pełnili i czym była emigracja. Proszę pamiętać, że to również ośrodki polityczne, kulturalne, oświatowe, które mają wpływ na to, co dzieje się w Polsce - wyjaśniała Elżbieta Duda z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie powstał po inwazji III Rzeszy i Związku Radzieckiego na Polskę, w 1939 roku. Funkcjonował najpierw w Paryżu i Angers, a później w Londynie. Do 1945 roku rząd ten był uznawany jako jedyna legalna władza Rzeczpospolitej, po wojnie utracił jednak ten status. Rząd londyński kontynuował jednak swoją działalność aż do 1990 roku - kiedy ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie.

Więcej o: