To nie koniec problemów "Jaszczura". Będzie akt oskarżenia wobec lidera "Kamratów"

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim kończy śledztwo w sprawie skandalicznego wiecu w Kaliszu, który odbył się niemal rok temu. W najbliższym czasie śledczy skierują do sądu akt oskarżenia przeciwko organizatorom tego wydarzenia, w tym Wojciechowi O. - podał Onet. "Jaszczur" od początku listopada przebywa w więzieniu.

Podczas ubiegłorocznych obchodów święta Niepodległości w Kaliszu doszło do skandalu - w trakcie wydarzenia spalono tekstu kopii przywileju kaliskiego oraz wykrzykiwano hasła antysemickie. 

Organizatorzy tego wydarzenia, Wojciech O., Piotr Rybak i Marcin Osadowski, zostali zatrzymani przez policję i trafili do aresztu. 30 listopada sąd w Kaliszu wypuścił ich po zapłaceniu przez nich kaucji.

Antysemicki marsz w Kaliszu. Będzie akt oskarżenia wobec organizatorów

Teraz sprawa ma mieć swój finał. Według informacji Onetu prokuratura kończy śledztwo, które wkrótce  zakończy się aktem oskarżenia wobec organizatorów antysemickiego marszu. "Wojciech O. zostanie oskarżony nie tylko o marsz w Kaliszu. Również o przestępstwa popełniane w innych miastach, w tym o propagowanie ustroju nazistowskiego w nagraniach na youtubie" - czytamy.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W rozmowie z portalem rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, Maciej Meler, przekazał, że do wykonania zostały jeszcze końcowe czynności.  Wojciech O. ma zostać oskarżony o popełnienie pięciu przestępstw. Oprócz organizacji marszu w Kaliszu odpowie również za znieważenie Żydów, pozostałe zarzuty dotyczą innych zdarzeń.

"Jaszczur" zatrzymany. Trafił do więzienia

Patostreamer Wojciech O. jest związany z tzw. "Kamratami". Na początku listopada został zatrzymany przez policję. "Jaszczur"  ma odbyć karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Sprawa dotyczy publicznego nawoływania do zabijania przeciwników politycznych.

W sprawie "Jaszczura" toczą inne procesy i ponad 12 zainicjowanych przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych dochodzeń prokuratorskich. 

Podczas wrześniowego spotkania z innymi członkami ugrupowania Wojciech O. został zatrzymany w Gospodzie Rycerskiej pod Grunwaldem. Prokuratura postawiła mu zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym i znieważenia członków narodu żydowskiego z powodu przynależności narodowościowej, jednak sąd nie zgodził się na jego areszt - został jedynie objęty dozorem policyjnym.

29 stycznia tego roku O. podczas manifestacji antyszczepionkowców w Bydgoszczy nawoływał do zabicia posłów. W związku z tym poseł Platformy Obywatelskiej, Paweł Olszewski, złożył doniesienie do prokuratury. Wojciech O. został wówczas aresztowany przez policję w Bydgoszczy. 13 maja Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uchylił areszt tymczasowy oskarżonemu o grożenie śmiercią posłom i dziennikarzom i zastosował wobec niego dozór policyjny.

W maju 2021 r. w Bydgoszczy zaatakował gazem białoruskiego studenta, który brał udział w wiecu, podczas którego solidaryzowano się z prześladowanymi przez reżim prezydenta Łukaszenki. Zarzuty dotyczą więc ataku na studenta i znieważenia narodu białoruskiego. Jest także podejrzany o to, że w swoich wystąpieniach umieszczanych w internecie propagował ustrój nazistowski oraz znieważał Żydów. W śledztwie, oprócz niego, pojawiają się także inni podejrzani.

Zobacz wideo Czy obchody Święta Niepodległości muszą dzielić Polaków? Pytamy senatora Jackowskiego
Więcej o: