Koronowo. Spłonął blisko 200-letni dąb szypułkowy. Ktoś go podpalił. Policja szuka sprawcy

W Koronowie (woj. kujawsko-pomorskie) spłonął liczący niemal 200 lat dąb szypułkowy. Zdaniem urzędników doszło do celowego podpalenia. Policja szuka sprawcy, władze gminy wydały komunikat, by mieszkańcy pomogli w poszukiwaniach lub ustaleniu przyczyn pożaru.

Niemal 200-letni dąb szypułkowy z Koronowa (woj. kujawsko-pomorskie) był pomnikiem przyrody. Trudno pojąć motywy kogoś, kto podpala takie drzewo. 

Zobacz wideo Dr Kostka: W strukturach zarządu Lasów Państwowych są ludzie, z którymi ciężko dojść do porozumienia

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kujawsko-pomorskie. Sprawca podpalenia pomnika przyrody w Parku Grabina nadal poszukiwany

Do podpalenia jednego z pomników przyrody na terenie tzw. Grabiny, czyli słynnego zabytkowego Parku Grabina doszło 12 października. Blisko 200-letniego dębu, którego obwód na wysokości 130 cm wynosił imponujące 492 cm, nie udało się uratować. O całym zdarzeniu poinformowały władze Koronowa na swojej oficjalnej stronie.

Urzędnicy są przekonani, że drzewo zostało w barbarzyński sposób podpalone. Jednocześnie władze apelują do mieszkańców o pomoc w ujęciu sprawcy.

Uprzejmie proszę, aby każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje, które mogłyby przyczynić się do wyjaśnienia przyczyn pożaru, czy ujęcia sprawcy, przekazał je do Komisariatu Policji w Koronowie, gdzie w przedmiotowej sprawie złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

- czytamy w oficjalnym komunikacie wiceburmistrza Koronowa Sławomira Merszelskiego.

Podpalony pień dębu w KoronowiePodpalony pień dębu w Koronowie fot. Urząd Miasta Koronowo https://www.koronowo.pl/srodowisko/informacje-srodowisko/splonal-blisko-dwustuletni-dab-szypulkowy-sprawca-poszukiwany

Schwytanie sprawcy może okazać się trudne. Komunikat o poszukiwaniu sprawcy został wydany 4 listopada, czyli trzy tygodnie po pożarze dębu. Nie jest jasne, czemu tak długo z tym zwlekano. Utrudnieniem dla organów prowadzących śledztwo jest także brak monitoringu na miejscu zdarzenia. 

Czy Park Grabina zostanie rezerwatem?

Park Grabina otacza Koronowo od południowego zachodu. Rozciąga się na terenie niemal 24 ha i stanowi pozostałość po lasach rosnących w Dolinie Brdy. Rozmaitość ponad 430 gatunków roślin, w tym 41 gatunków drzew i 30 krzewów, sprawia, że od lat prowadzone są działania, aby na tym obszarze utworzyć rezerwat przyrody.

Grabina jest również miejscem, w którym znajduje się kilkadziesiąt pomników przyrody, jednym z nich był właśnie podpalony w październiku dąb szypułkowy.

Więcej o: