Czy wolno pisać na fladze Polski? Lepiej uważaj, grozi za to kara

Trwa Puchar Świata w skokach narciarskich, przed nami obchody 11 listopada, marsze niepodległości, liczne manifestacje i pochody w różnych miastach Polski. To wydarzenia, na których zobaczymy wiele flag, a na nich rozmaite napisy. Czy wolno pisać na fladze Polski? Okazuje się, że jest to nielegalne.

Podczas imprez sportowych kibice często piszą na flagach nazwę miejscowości, z której przyjechali, bądź różne hasła. Podobnie jest na Marszu Niepodległości. Czy to zgodne z prawem? Nie. Malować można jedynie biało-czerwony baner, a nie flagę narodową, pod warunkiem że nie robimy tego w celu znieważenia symbolu.

Czy wolno pisać na fladze? Odpowiedzialność karna

Flaga narodowa, w przeciwieństwie do biało-czerwonego baneru, ma określone proporcje - 5:8. Gdy jest eksponowana, musi być czysta oraz mieć czytelne barwy. Nie powinna dotykać podłogi czy ziemi.

Zgodnie z art. 137 par. 1 Kodeksu karnego: "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Nie należy używać również bandery (flagi z godłem Polski). Jest zastrzeżona wyłącznie dla żeglugi morskiej, powietrznej i polskich ambasad.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Podpowiadamy Michniewiczowi. Kto nie powinien jechać na mundial? Typujemy!

Polskie symbole narodowe

11 listopada z okazji Święta Niepodległości w wielu miejscach pojawią się polskie flagi. Małopolska policja przypomina o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi.

"Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią" - czytamy w komunikacie.

Funkcjonariusze przypominają także o odpowiednim zachowaniu podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego.

"Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu" - podają.

Więcej o: