Syn rotmistrza Pileckiego żąda 26 mln zł odszkodowania od państwa. Wkrótce ruszy pierwsza rozprawa

Syn rotmistrza Witolda Pileckiego domaga się od państwa ponad 26 mln złotych zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdę doznaną przez jego ojca. Niebawem przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbędzie się pierwsza rozprawa - podaje "Super Express".

Kancelaria prawna z Gdyniożyła w imieniu Andrzeja Pileckiego wniosek do Sądu Okręgowego i Prokuratury Regionalnej w Warszawie w sprawie uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania. Syn rotmistrza Witolda Pileckiego potwierdził te doniesienia w rozmowie z "Super Expressem".

Andrzej Pilecki chce odszkodowania od państwa

Jak czytamy, wkrótce odbędzie się pierwsza rozprawa przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Pełnomocnicy Andrzeja Pileckiego wnioskują o łączną kwotę 26 102 978,50 zł. Wniosek został "rozbity" na trzy elementy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W pierwszym Andrzej Pilecki domaga się odszkodowania od państwa za wyrok śmierci w kwocie 25 mln wraz z odsetkami za krzywdę doznaną na skutek wydania i wykonania wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z dnia 15 marca 1948 roku - podaje "Super Express". Drugim elementem wniosku jest żądanie kwoty ponad 36 tys. zł za szkodę doznaną na skutek wyroku, a trzecim - zasądzenie zadośćuczynienia w kwocie ponad 1,1 mln zł z odsetkami za krzywdę, doznaną na skutek pozbawienia wolności Witolda Pileckiego w okresie od 8 maja 1947 roku do 25 maja 1948 roku.

Witold Pilecki został skazany na śmierć przez komunistyczne władze

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948) był bohaterem Polskiego Państwa Podziemnego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz powojennej konspiracji niepodległościowej. Został oskarżony i skazany na śmierć przez komunistyczne władze.

Witold Pilecki został stracony strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej. Unieważnienie wyroku śmierci nastąpiło w 1990 roku. W 2006 roku rotmistrz otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 roku awansowano go do stopnia pułkownika.

Zobacz wideo Syn rotmistrza Pileckiego wyraził poparcie dla Rafała Trzaskowskiego
Więcej o: