Przewóz osób na aplikacje. Policja stawia zarzuty - przestępstwa seksualne, brak prawa jazdy

Z informacji "Super Expressu" wynika, że w policja prowadzi 32 sprawy dotyczące przestępstw seksualnych popełnionych przez kierowców przewozów zamawianych za pośrednictwem aplikacji. Jest to niemal połowa spraw, które zostały zgłoszone w latach 2016-2022.

Z danych "Super Expressu" wynika, że w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba przestępstw seksualnych popełnianych przez kierowców przewozów osób na aplikacje. W 2022 roku zarzuty postawiono już łącznie 12 osobom, które oferowały takie usługi w Warszawie.

Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Przewozy osób na aplikację w Warszawie. 63 proc. zarzutów przypada na 2022 rok

Jak dodaje "SE", pod koniec wakacji policja w Warszawie podawała, że prowadzi około 20 spraw dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez kierowców zarejestrowanych w aplikacjach do przewozu osób. Z danych na koniec października wynika, że liczby te są już znacznie wyższe. 

"W latach 2016-2022 mieliśmy 69 spraw w prokuraturach w całym kraju dotyczących przestępstw o charakterze seksualnym wobec kobiet korzystających z taksówek zamawianych przez aplikację. Jednak w samym 2022 r. zarejestrowano 32 sprawy dotyczące omawianej kategorii przestępstw" - takie dane udostępniła warszawska polityczka Aleksandra Gajewska. Posłanka Platformy Obywatelskiej otrzymała je z Prokuratury Generalnej. 

Z 32 spraw w toku jest 18 postępowań. W 12 sprawach trwa postępowanie przygotowawcze, a w sześciu toczy się już śledztwo przeciwko konkretnej osobie. Łącznie w 2022 roku zarzuty przedstawiono 12 mężczyznom. W sumie w latach 2016-2022 zarzuty usłyszało łącznie 19 osób, co oznacza, że na 2022 rok przypadło 63 proc. z nic. 

Oświęcim. Miejsce zabójstwa 26-latkiOświęcim. Zabójstwo 26-latki i porwanie dziecka. Jest decyzja sądu ws. Mii

Policja skontrolowała kierowców z przewozów osób na aplikacje. Niektórzy nie mieli prawa jazdy

Pod koniec października policja w Warszawie skontrolowała kierowców przewozów osób na aplikację. W ramach tych działań funkcjonariusze wylegitymowali 189 osób i sprawdzili 177 pojazdów. W wyniku akcji zatrzymano 12 kierowców - większość z nich to osoby pracujące w popularnych firmach. Powodem zatrzymań były najczęściej:

  • fałszywe prawa jazdy,
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego,
  • naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdu,
  • posiadanie dokumentu pochodzącego z przestępstwa. 

Wypadek ( zdjęcie ilustracyjne )Pijana policjantka wjechała w inne auto. Wiozła dzieci. "Została zawieszona"

Więcej o: