Podhale. Mężczyzna oskarżony o molestowanie dzieci skazany. Sąd skrócił i tak już krótki wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał prawomocny wyrok w sprawie molestowania i próby gwałtu trzech dziewczynek między 12 a 15 rokiem życia. Zasądzona kara jest jeszcze niższa od tej, od której odwoływała się prokuratura. Mężczyzna za kratkami ma spędzić 16 miesięcy.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu pierwotnie skazał Zbigniewa G. na 18 miesięcy więzienia. Prokuratura, która domagała się kary sześciu lat, nie zgadzając się z tym wyrokiem, złożyła od niego apelację. Obrona wnosiła natomiast o złagodzenie wyroku. Ostatecznie Sąd Apelacyjny w Krakowie zdecydował się obniżyć wyrok mężczyzny do 16 miesięcy - relacjonuje "Gazeta Krakowska". 

Zobacz wideo Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Podhale. Sąd apelacyjny obniżył wyrok mężczyźnie oskarżonemu o molestowanie i próbę gwałtu

Krakowski sąd skazał Zbigniewa G. prawomocnym wyrokiem na 16 miesięcy więzienia. Mężczyzna ma także zapłacić 2100 zł grzywny i przez osiem lat nie wolno mu zajmować stanowisk związanych z edukacją, leczeniem oraz wychowywaniem młodych - podaje gazeta.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podhale. Mężczyzna oskarżony o molestowanie dzieci skazany na 16 miesięcy więzienia

Pokrzywdzonymi w sprawie są trzy spokrewnione ze sobą dziewczynki między 12 a 15 rokiem życia. Sprawa wyszła na jaw, gdy jedna z nich trafiła do nowotarskiego szpitala. 13-latka miała we krwi prawie promil alkoholu. "Upiła się, bo nie mogła sobie psychicznie poradzić z faktem molestowania. Wcześniej dokonywała samouszkodzeń ciała, miała myśli samobójcze i ataki paniki" - podaje dziennik. Szpitalnemu psychologowi dziewczynka zdradziła, że była wykorzystywana przez Zbigniewa G. 

Mężczyzna jest przyjacielem rodziny. Dziewczynki już wcześniej mówiły i matce i dziadkom o jego zachowaniu, jednak ich słowa były bagatelizowane. Sądowy biegły uznał, że zeznania dzieci są wiarygodne, a prokuratura zakwalifikowała jeden z czynów jako próbę gwałtu, a inne jako molestowanie osób poniżej 15 roku życia. Mimo że mężczyzna zaprzeczał, sądecki sąd uznał, że zachowanie 60-latka faktycznie miało charakter seksualny, a stopień jego winy jest wysoki. Ze względu na dotychczasową niekaralność i dobrą opinię, sąd zdecydował o nadzwyczajnym złagodzeniu kary.

Potrzebujesz pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent z nich zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>>

Więcej o: