Prokuratura: Ingebrigt G. miał ograniczoną władzę rodzicielską. Mię odwiedzała też jego matka

Z ustaleń prokuratury wynika, że Ingebrigt G. miał ograniczoną władzę rodzicielską decyzją sądu. Córkę odwiedzał co jakiś czas. Tym razem przyleciał do Polski wraz z matką. Kobieta wcześniej wróciła do kraju.

- Kontakt mężczyzny z dzieckiem był zachowany. (...) Wcześniej przebywała tam [z wizytą w Oświęcimiu - red.] jego matka. Dlatego musimy wyjaśnić, co było powodem, że dokonał on tego czynu - mówił w czasie konferencji prasowej prokurator prowadzący sprawę. 

Zabójstwo kobiety i porwanie dziecka w Oświęcimiu. Nowe informacje prokuratury

Jak zaznaczył prokurator, mężczyzna miał ograniczoną władzę rodzicielską decyzją sądu. Córkę odwiedzał co jakiś czas. Tym razem przyleciał do Polski wraz z matką. Kobieta wróciła do kraju szybciej. 

- To postępowanie dopiero się zaczyna. Będziemy odtwarzali, co dokładnie się wydarzyło - zapewnił.

26-letni obywatel Norwegii, który najprawdopodobniej stoi za zabójstwem byłej partnerki oraz uprowadzeniem pięcioletniej córki - usłyszy w tej sprawie zarzuty. Jeszcze dziś w krakowskim sądzie zapadnie decyzja o zastosowaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania, co umożliwi rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej Norwega do Polski.

Przypomnijmy, że w sobotę wieczorem policja ogłosiła Child Alert. Służby poszukiwały pięcioletniej dziewczynki, która została uprowadzona ze swojego domu w Oświęcimiu. Jej 26-letnia matka wcześniej została znaleziona martwa, zamordowana. Policja odsłoniła kulisy zatrzymania 25-letniego obywatela Norwegii, który jest podejrzewany o dokonanie zbrodni. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak przekazuje w najnowszym komunikacie rzecznik małopolskiej policji, Sebastian Gleń, w sobotę około 22:30 duńscy policjanci zlokalizowali i zatrzymali na autostradzie w pobliżu Kopenhagi samochód marki Volkswagen Up. Za jego kierownicą znajdował się poszukiwany 25-latek, a na tylnym siedzeniu pojazdu jego pięcioletnia córka.

Policja informuje, że mężczyzna został zatrzymany i trafił do jednostki policji w Kopenhadze. Dziecko, całe i zdrowe, zostało przekazane pod opiekę duńskich służb socjalnych. Dziewczynka trafi teraz pod opiekę polskiej rodziny. Sąd Rejonowy w Oświęcimiu (Wydział Rodzinny) zdecydował w niedzielę, że tymczasową opiekę nad 5-latką będzie sprawował jej dziadek, ojciec zamordowanej 26-latki.

Ruszyła procedura ekstradycyjna

Jak zaznacza Sebastian Gleń, wobec mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo zostanie wszczęta procedura ekstradycyjna w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Prokuratura kieruje aktualnie wniosek do Sądu Okręgowego w Krakowie o wydanie odpowiedniego dokumentu, który zostanie przekazany do duńskich służb.

Poszukiwania odwołane: 5-letnia Mia została odnalezionaMia odnaleziona. Policja zatrzymała Ingebrigta G. podejrzewanego o zabójstwo matki

- Sąd Rejonowy w Oświęcimiu zastosował wobec Ingebrigta G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na czas 14 dni od dnia zatrzymania, czyli od 5 listopada do 19 listopada 2022 roku - orzekł Konrad Gwoździewicz, sędzia oświęcimskiego sądu, cytowany przez portal faktyoswiecim.pl/.

Sąd uznał również, że zebrane dotychczas dowody wskazują na bardzo duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu przestępstw. Śledczy prowadzą dalsze czynności zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności w sprawie zabójstwa 26-latki. Mężczyźnie grozi kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Child Alert (zdjęcie ilustracyjne)Jak działa system Child Alert? Kto i kiedy może go uruchomić?

Więcej o: