Child Alert podniesiony po raz piąty. Jak działa system? Kto i kiedy go uruchamia?

Child Alert to system alarmowy w przypadku zaginięcia dziecka, który z góry ma ustaloną procedurę postępowania. Wyjaśniamy, jak działa, kto i kiedy może go uruchomić

Po tym, gdy ojciec pięcioletniej Mii zgłosił w sobotę (5 listopada) porwanie córki, policja uruchomiła procedurę Child Alert. Dziewczynka została uprowadzona ze swojego domu w Oświęcimiu. Jeszcze tego samego dnia odnaleźli ją duńscy funkcjonariusze. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wystarczyła chwila nieuwagi. 5-latka sama wyszła na ulicę

Child Alert podniesiony w Polsce po raz piąty. Jak działa system?

Child Alert jest to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka przez dostępne media.

"To program, którego głównym celem jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie młodych ludzi (do 18. roku życia), dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania. Koncepcja platformy opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji, przede wszystkim policji i mediów, które z racji błyskawicznej współpracy są w stanie niemal niezwłocznie rozpowszechnić wizerunek zaginionego dziecka masowemu gronu odbiorców" - czytamy na oficjalnej stronie programu.

Program powstał na skutek porwania i morderstwa 9-letniej Amber Hagerman w stanie Teksas w 1996 roku. Polska dołączyła do niego 20 listopada 2013 roku. Od tego czasu w naszym kraju alert był uruchomiony tylko cztery razy. W sobotę (5 listopada) został uruchomiony po raz piąty.

Oświęcim. Nie żyje 26-latka, zaginęła jej córkaOświęcim. Nie żyje młoda kobieta. Zniknęło jej dziecko

Kto uruchamia procedurę?

Zgodę na uruchomienie Child Alert musi wyrazić prawny opiekun poszukiwanej osoby. Jeśli nie ma z nim kontaktu, zgodę musi wydać sąd rodzinny i nieletnich.

Kiedy ojciec pięcioletniej Mii z Oświęcimia podjął decyzję o uruchomieniu Child Alert, policja przygotowała specjalny komunikat, który zawierał podstawowe informacje o zaginionej i okolicznościach zdarzenia. Następnie wizerunek dziewczynki trafił do polskich i zagranicznych mediów. Został także uruchomiony ogólnopolski numer alarmowy 995.

Platforma Child Alert zarządzana jest przez ekspertów z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Policja / zdjęcie ilustracyjneByły policjant krytykuje procedurę Child Alert. "Wady systemowe"

Więcej o: