Pogoda na zimę i początek wiosny. Amerykanie podali prognozę dla Europy. Marzec może niepokoić

Jaka pogoda zapanuje w Polsce najbliższej zimy? Co o początku wiosny w Europie mówią najnowsze mapy amerykańskich synoptyków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Z publikowanych pod koniec września prognoz długoterminowych wynikało, że najbliższa zima może być dość ciepła. Podobne przewidywania podaje teraz Amerykańska Narodowa Administracja Atmosferyczna i Oceaniczna (NOAA).

Najkrótszy dzień w roku (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy wypada najkrótszy dzień w 2022 roku? Jak długo trwa? [DATA]

Pogoda na jesień i zimę. Amerykanie podali prognozę dla Europy

Na najnowszych mapach z prognozami na listopad, grudzień, styczeń i luty przeważają ciepłe barwy. Co to oznacza? Według skali NOAA listopad ma być o nawet 2,5 stopnia Celsjusza cieplejszy, niż wynosi średnia wieloletnia; grudzień - o 1 stopień; styczeń - 1-1,5 stopnia; z kolei luty - w okolicach 1,5-2 stopni.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnia, że chociaż według amerykańskich modeli jesień i zima zapowiadają się w miarę ciepło, nie wyklucza to "dwóch tygodni siarczystego mrozu". Mapki NOAA można zobaczyć poniżej w tweecie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda na marzec 2023. Wczesną wiosną ma być ciepło. IMGW ostrzega przed suszą

Znana jest też wstępna prognoza pogody NOAA na marzec 2023 roku. Jak piszą synoptycy IMGW, początek wiosny zapowiada się z wysoką anomalią średniej temperatury powietrza oraz małą ilością opadów. "Martwią nas te opady. Jeśli zimą będzie mało śniegu, to wiosnę rozpoczniemy z przeciągającą się suszą" - dodają w komentarzu do tweeta.

Więcej o: