Lech i Maria Kaczyńscy patronami tunelu na zakopiance. "Samorząd postawił na parę prezydencką"

12 listopada - to prawdopodobna data otwarcia nowego tunelu na zakopiance. Samorządowcy zdecydowali, że będzie on nosił imię "Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich".

O nowych patronach tunelu na południu Polski pisze Bartłomiej Kuraś z "Gazety Wyborczej" w tekście: "Tunel na zakopiance ma nosić imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Choć proponowano też gen. Maczka"

Władze samorządowe postanowiły, że nowa przeprawa na trasie prowadzącej do Zakopanego będzie nosić imię pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w 2010 r. Inny kandydat na patrona tunelu - gen. Stanisław Maczek, dowódca I Dywizji Pancernej z czasów II wojny światowej, która uczestniczyła w lądowaniu aliantów w Normandii - nie uzyskał poparcia lokalnych władz.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Justyna Piszczatowska gościnią Zielonego Poranka Gazeta.pl (4.11)

Lech i Maria Kaczyńscy patronami tunelu na Zakopiance

"Wyborcza" podaje, że o wybór patronów do samorządowców w Małopolsce zwróciło się ministerstwo infrastruktury, którym kieruje Andrzej Adamczyk. Rada Gminy w Jordanowie podjęła uchwałę w tej sprawie w ubiegłym tygodniu. Dokument jest już opublikowany w Dzienniku Urzędowym.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy nastąpi otwarcie tunelu. Niewykluczone, że będzie to podczas następnego weekendu, dłuższego ze względu na Święto Niepodległości przypadające w tym roku w piątek. "GW" przytacza słowa lokalnego działacza Prawa i Sprawiedliwości, który przewiduje, że np. 12 listopada do Małopolski mogliby przyjechać liczni przedstawiciele rządu, prezydent, a nawet prezes partii.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: