Marsz Niepodległości 2022. Jaką trasą przejdzie? Szykują się utrudnienia w ruchu

Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, co orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. 11 listopada ulicami Warszawy przejdą tysiące osób. Trasa manifestacji będzie podobna do tych z ubiegłych lat.

Marsz Niepodległości od 2011 roku jest organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, której prezesem jest Robert Bąkiewicz. Nadchodząca edycja wydarzenia będzie przebiegała pod hasłem "Silny Naród. Wielka Polska". W związku manifestacjami z okazji 11 listopada w Warszawie wystąpią utrudnienia w ruchu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tak wyglądał Marsz Niepodległości w zeszłym roku [TIMELAPS]

Marsz Niepodległości 2022. Trasa tegorocznej manifestacji

Na oficjalnej stronie organizatora pojawił się plan trasy, którą przejdą uczestnicy Marszu Niepodległości. Manifestacja ruszy o 14.25. "Trasa będzie podobna jak w latach poprzednich. Ruszymy z Ronda im. Romana Dmowskiego Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcamy na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręcając w prawo, wchodzimy na Błonia Stadionu Narodowego" - czytamy w komunikacie. 

Włochy. Giorgia Meloni, liderka partii Bracia Włosi, przyjęła od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia rządu i przedstawiła listę ministrów. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku premiera w historii Włoch. 21 października 2022 r.Meloni kibicuje Bąkiewiczowi. "Życzę sukcesu manifestacji"

Marsz "Za Wolność Waszą i Naszą!" i 32. Bieg Niepodległości

Na 11 listopada został również zaplanowany marsz Koalicji Antyfaszystowskiej "Za Wolność Waszą i Naszą!". Ruszy z placu Unii Lubelskiej o godzinie 14:00. "Podczas, gdy smutni chłopcy będą maszerować przez miasto, my zatańczymy w imię wolności i równości" - czytamy w wydanym komunikacie.

Po dwuletniej przerwie wróci także 32. Bieg Niepodległości. "Początek biegu dorosłych wyznaczony jest na godzinę 11:11. Nieco ponad godzinę wcześniej na trasę Mili Niepodległości wybiegnie młodzież w wieku 10-14 lat. Start i meta biegu tradycyjnie będą znajdować się na Alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki" - podają organizatorzy. 

"Cykliczność Marszu Niepodległości została przywrócona"

Przeciwnicy Marszu Niepodległości zarzucają jego organizatorom propagowanie faszyzmu, antysemityzmu oraz rasizmu, a także głoszenie poglądów ksenofobicznych i dotyczących białej supremacji. W trakcie wydarzenia wielokrotnie dochodziło do zamieszek oraz starć z policją.

W 2021 roku Sąd Okręgowy i Sąd Apelacyjny na wniosek prezydenta Warszawy zawiesiły decyzję o cykliczności imprezy. Orzeczenie unieważnił dopiero wyrok Sądu Najwyższego, ogłoszony 20 października 2022.

"Cykliczność Marszu Niepodległości została przywrócona. Marsz Niepodległości będzie się odbywał cyklicznie przez 3 lata" - poinformował dzień później prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz.

Więcej na ten temat w artykule:

Marsz Niepodległości (zdjęcie ilustracyjne)Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie decyzji ws. Marszu Niepodległości

Więcej o: