Gdzie są grzyby? Sezon może potrwać nawet do początku listopada

Sezon grzybowy wciąż trwa. W kilku miejscach w Polsce nadal możemy znaleźć ich całkiem wiele. Gdzie warto szukać ostatnich grzybów w tym sezonie? W zlokalizowaniu najlepszych miejsc na zbiory pomoże mapa grzybów.

Zanim rozpoczniemy grzybobranie, warto zapoznać się z mapą, która pokazuje, gdzie najlepiej szukać grzybów. Musimy też pamiętać, że wiele z nich rośnie w pobliżu określonych gatunków drzew, dzięki czemu łatwiej będzie nam odnaleźć wspaniałe okazy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Grzyby 2022. Gdzie teraz szukać grzybów?

Według synoptyków grzybowych, w listopadzie również możemy znaleźć piękne okazy grzybów w polskich lasach. "Tuż za nami kulminacja tegorocznego sezonu grzybowego. To jednak nie koniec grzybobrań! Tak jak we wrześniu sezon powoli się rozkręcał, tak teraz, po przejściu szczytu, czeka nas długi, powolny spadek sezonu. Zbiory jeszcze są i długo będą możliwe w prawie całej Polsce" - podają synoptycy na stronie grzyby.pl.

Mimo tego, że mamy listopad, w dalszym ciągu możemy liczyć na znalezienie grzybów w lasach. "Sezon zaczął się w końcu sierpnia i będzie trwał do końca października, a być może i do początku listopada. Obecna chłodna i przeważnie wilgotna pogoda, brak w perspektywie istotnych przymrozków, temu sprzyjają. W regionach zbiory trwają długo, 2 lub3 tygodnie i więcej. Obecnie dominują podgrzybki brunatne, maślaki, częste są też rydze i kanie, pojawiają się opieńki" - informują synoptycy. Aktualnie najwięcej grzybów możemy znaleźć w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim. Dokładne rozmieszczenie ostatnich zbiorów możemy na bieżąco sprawdzać dzięki mapie grzybów.

Borowik królewski - zdjęcie ilustracyjneZa zerwanie tego grzyba przyjdzie słono zapłacić. Nawet 5 tys. zł kary

Grzyby 2022. W jakich miejscach w lesie znajdziemy najwięcej grzybów?

Okazuje się, że dobrym sposobem na zlokalizowanie grzybów są drzewa. To dzięki nim rozpoznamy, gdzie mogą występować określone gatunki grzybów:

  • pod dębami spotkamy borowika szlachetnego;
  • pod dębem znajduje się borowik szlachetny;
  • w pobliżu brzozy czeka koźlarz babka lub koźlarz pomarańczowożółty;
  • pod bukiem i dębem ukrywa się borowik;
  • pod grabami znajdziemy koźlarza grabowego;
  • nieopodal sosny rosną maślaki i rydze.

Grzyby - zdjęcie ilustracyjnePo co stukać w kapelusz grzyba? Zrób to, zanim go zerwiesz

Więcej o: