Co o kremacji mówi Kościół? Czy w Polsce można rozsypywać prochy zmarłych?

Kremacja w Polsce jest coraz bardziej popularna. Co jednak o kremacji sądzi Kościół? Czy któraś religia zakazuje tego rodzaju pochówku?

Kościół preferuje pochówek ciał, ale kremacja nie jest zakazana, jeśli nie została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską - głosi dokument Watykanu. Kościół odrzuca jednak przechowywanie prochów w domu, dzielenie ich pomiędzy członków rodziny lub ich rozsypywanie na łonie przyrody. Kwestie kremacji w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną wyjaśnia dr Aneta Krupka - teolożka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wojenne cierpienia Koreanek są wciąż żywe

Kremacja. "Kościół nie dostrzega przyczyn doktrynalnych, by zakazać takiej praktyki"

Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917 r., kremacja ciała nie była formą pochówku akceptowaną przez Kościół. Zmieniło się to jednak 15 sierpnia 2016 roku - wówczas Kongregacja Nauki Wiary opublikowała Instrukcję "Ad resurgendum cum Christo" (Aby zmartwychwstać z Chrystusem), dotyczącej pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. 

Watykan stwierdził, że nie należy odmawiać kremacji tym, którzy o nią poprosili pod warunkiem, że wybór ten nie był podyktowany wolą "odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła". "Kremacja zwłok nie dotyczy duszy i nie uniemożliwia boskiej wszechmocy wskrzeszenia ciała, a więc nie zawiera obiektywnego zaprzeczenia doktryny chrześcijańskiej na temat nieśmiertelności duszy i zmartwychwstania ciała" - czytamy.

- Czyli mówiąc w skrócie, decyzja o kremacji nie może podważać doktryny Kościoła o zmartwychwstaniu ciała i życiu wiecznym. Musi być także zgodna z wolą zmarłego - nie można skremować ciała osoby, która za życia sprzeciwiała się takiej formie pogrzebu. Jednocześnie wytyczne do obrzędów pogrzebu podkreślają rolę pożegnania ciała zmarłego przed kremacją, a nie tylko późniejszego pochówku jego prochów - komentuje dr Aneta Krupka w rozmowie z KAI.

Papież FranciszekFranciszek: Tędy wchodzi diabeł. Ten problem dotyka księży i zakonnic

Rozrzucanie prochów wiąże się z panteizmem 

Kongregacja Nauki Wiary zaznacza również, że "aby uniknąć wszelkiego rodzaju dwuznaczności o charakterze panteistycznym, naturalistycznym czy nihilistycznym, nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty". 

Prawnie kremacja zakazana jest wyłącznie wśród wyznawców ortodoksyjnego judaizmu, mormonów i muzułmanów, a także prawosławia (w przypadku tej ostatniej wiary nie dotyczy to sytuacji wyjątkowych, jak epidemie).

Biskupi. Zdjęcie ilustracyjneBiskupi o ustawie "o końcu życia": Czerwona linia zostanie przekroczona

Więcej o: