Wszystkich Świętych, czyli dzień nakazany. Czy 1 listopada trzeba iść na cmentarz i do kościoła?

Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy, ale nie wolny od obowiązków katolika wobec Kościoła. Zwłaszcza że 1 listopada to, zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, święto nakazane. Czy to oznacza, że trzeba iść na cmentarz? A do kościoła na mszę?

Wszystkich Świętych w Kościele katolickim to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Dzień obchodzony jest 1 listopada, w tym roku wypada we wtorek. 

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Wszystkich Świętych. Wierni nie muszą iść na cmentarz, ale na mszę - tak 

Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy. Co więcej, Kościół nie wymaga obecności na cmentarzu - jest to kwestia sumienia i wewnętrznej potrzeby. Zatem jeśli nie pójdziemy 1 listopada na groby, nie będzie to traktowane jako grzech.

Jednak zgodnie z doktryną katolicką 1 listopada wypada święto nakazane. Oznacza to, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. 

Obowiązek uczestnictwa w liturgii spełnia także każda osoba, która weźmie udział w wieczornej mszy sprawowanej dzień wcześniej, tj. 31 października. Jak podaje portal msze.info, wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 par. 1): Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Barbara Nowak uaktywniła się na Wszystkich Świętych. Barbara Nowak uaktywniła się na Wszystkich Świętych. "Kurator odleciała"

Zaduszki, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Z kolei 2 listopada przypadają Zaduszki, zwane też Dniem Zadusznym i Świętem Zmarłych. W kalendarzu kościelnym dzień ten ma nazwę Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To symboliczny wyraz przekonania wierzących o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym i skuteczności modlitwy wstawienniczej. 2 listopada nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej.

Horoskop na listopad 2022Horoskop na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku [MIŁOŚĆ, PRACA]

Więcej o: