Grzyby 2022. Dzieżka pomarańczowa zachwyca wyglądem. Czy jest jadalna?

Jednym z najciekawszych polskich grzybów jet dzieżka pomarańczowa, która zwraca na siebie uwagę z powodu koloru oraz wyjątkowego kształtu. Gdzie możemy znaleźć ten okaz grzyba oraz czy jest jadalny?

Dzieżka pomarańczowa jest bardzo charakterystyczna. Kapelusz grzyba jest cienki i kulisty o bardzo intensywnym, pomarańczowym odcieniu. Występuje niemal na całym świecie. Czy ma dużo właściwości odżywczych oraz smakowych?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Grzyby 2022. Czy dzieżka pomarańczowa jest jadalna?

Dzieżka pomarańczowa należy do rodziny kustrzebkowców, o czym świadczy to, że nie ma trzonu lub jest on bardzo krótki. Dzieżkę można spotkać wszędzie, z wyjątkiem Antarktydy. Okazuje się, że grzyb ten jest jadalny, na co wskazują atlasy grzybów, ma tylko jedną wadę - nie ma wyrazistego smaku. Miąższ jest wodnisty, natomiast zapach jest słaby. Jego wewnętrzna strona jest gładka, w kolorze pomarańczowym lub brązowym. Zewnętrzna strona grzyba jest wręcz aksamitna.

Dzieżka pomarańczowa osiąga od 2 do 10 cm średnicy. Najmłodsze okazy grzyba są prawie kuliste, następnie zmieniają swój kształt w miskowaty, a ich brzegi się wyginają. Najstarsze okazy są niemal płaskie. Grzyb ten wykorzystywany jest najczęściej do dekoracji potraw. 

Grzyby 2022. Gdzie rośnie dzieżka pomarańczowa?

Dzieżka rośnie w glebach gliniastych i piaszczystych, unika natomiast terenów wapiennych. Występuje od późnego lata do jesieni. Grzyb rośnie grupowo, w miejscach nasłonecznionych. Często można ją spotkać na leśnych drogach oraz ich obrzeżach. Występuje w lesie, zaroślach, parkach oraz cmentarzach. Grzybiarze zabierają ją z racji intensywnego koloru, jest wykorzystywana jako ozdoba do innych potraw. Często jest dodawana do zupy lub do sałatek.

Więcej o: