Na polskich drogach zrobiło się tłoczno. Policja ostrzega, GDDKiA informuje o sytuacji przy cmentarzach

W piątek ruszyła Akcja Znicz. W związku z tym na drogach i w okolicach cmentarzy pojawi się więcej patroli. Policja apeluje również o to, aby w czasie sprzątania nagrobków na cmentarzach zabezpieczyć torebki, portfele, telefony czy kluczyki do samochodów.

28 października policja rozpoczęła kontrole drogowe w związku z rozpoczynającym się weekendem przed dniem Wszystkich Świętych.

Do zadań funkcjonariuszy będzie należało m.in. zapewnienie płynności ruchu na głównych drogach w kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W newralgicznych miejscach, gdzie mogą występować utrudnienia, policjanci będą kierować ruchem.

Akcja znicz. Policjanci będą sprawdzać trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców

- Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach. Bądźmy jednak przygotowani, że mimo starań funkcjonariuszy możemy napotkać utrudnienia. Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym - informuje Komenda Główna Policji.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Policja dodaje, że funkcjonariusze będą reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które są głównymi przyczynami wypadków drogowych. Do nich zaliczono m.in. przekraczanie limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych. Funkcjonariusze będą również sprawdzać trzeźwość oraz stan psychofizyczny kierowców.

1 listopada. Policja apeluje o zabezpieczenia torebek, portfeli i telefonów

Policja przypomina, że w okolicach cmentarzy porusza się w tym okresie wielu pieszych. Funkcjonariusze apelują, aby w czasie sprzątania zabezpieczyć torebkę, portfel, telefon czy kluczyki do auta.

Służby uczulają również, aby podczas korzystania z drogi piesi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Przypominają, że noszenie odblasków, kamizelek, opasek czy breloków znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.

GDDKiA ograniczyła utrudnienia związane z prowadzonymi robotami

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że w związku ze wzmożonym ruchem na drogach krajowych podjęto działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. GDDKiA poinformowała, że dokonało przeglądu tymczasowej organizacji ruchu. Z kolei tam, gdzie było to możliwe, ograniczono do minimum utrudnienia związane z prowadzonymi robotami.

Zobacz wideo Wszystkich Świętych 2022. Drożyzna dotarła na cmentarze? Emeryci: Nie narzekamy, nie płaczemy

Przypomnijmy, od grudnia 2019 roku na polskich drogach obowiązkowe stały się jazda na suwak oraz korytarz życia. Z kolei od początku czerwca 2021 roku uregulowano kwestię odległości między samochodami na autostradach i drogach ekspresowych.

Gdzie sprawdzić obecny stan utrudnienia na drogach?

Generalny Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na stronie internetowej drogi.gddkia.gov.pl udostępnia aktualne informacje na temat utrudnień na drogach. 

Informacje na temat stanu dróg krajowych można uzyskać również pod numerem 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Więcej o: