Polskie wojsko otrzymało pierwsze bayraktary. "Opozycja mówiła, że nie będzie korzyści"

Wojsko Polskie otrzymało pierwsze drony bayraktar. - Kolejne systemy będą konsekwentnie wprowadzane do Sił Zbrojnych RP. Wykorzystujemy wszystkie możliwości, żeby Polska była bezpieczna - powiedział Mariusz Błaszczak. - Zamówiliśmy te drony jeszcze przed wojną w Ukrainie. Wtedy mówiono nam, szczególnie opozycja, że to broń z której nie będziemy mieć korzyści. To, co dzieje się w Ukrainie, pokazuje, że to my mieliśmy rację - dodał szef MON.
Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

W maju zeszłego roku podpisano umowę na dostawę czterech zestawów bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2 do Wojska Polskiego. W skład każdego z zestawów wchodzi sześć uzbrojonych dronów. W tym tygodniu do Sił Zbrojnych RP dotarł pierwszy z nich.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro KulebaSzef MSZ Ukrainy wzywa do uznania Hołomodoru za ludobójstwo

"Mówiono, szczególnie opozycja, że to broń z której nie będziemy mieć korzyści"

Z okazji przekazania dronów wypowiedział się szef MON. - Nie ma nowoczesnego wojska bez nowoczesnych dronów. To ważny etap w modernizacji Wojska Polskiego. Rozpoczynamy proces wyposażania wojska w drony Bayraktar TB2 - powiedział w piątek Mariusz Błaszczak. - Dynamicznie wzmacniamy zdolności Wojska Polskiego. Dziś pierwsza dostawa dronów Bayraktar. Kolejne systemy będą konsekwentnie wprowadzane do Sił Zbrojnych RP. Wykorzystujemy wszystkie możliwości, żeby Polska była bezpieczna - podkreślił minister obrony narodowej.

Polityk uderzył także w opozycję. - Zamówiliśmy te drony jeszcze przed wojną w Ukrainie. Wtedy mówiono nam, szczególnie opozycja, że to broń z której nie będziemy mieć korzyści. To, co dzieje się w Ukrainie, pokazuje, że to my mieliśmy rację. Opozycja likwidowała jednostki i wyprowadzała majątek Wojska Polskiego - stwierdził. - Odtwarzamy jednostki Wojska Polskiego. Wzmacniamy siły Wojska Polskiego. Pierwsze bayraktar są już w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Bayraktar TB2 to bezzałogowy dron o wadze 650 kilogramów, długości 6 metrów i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Sprzęt ten jest w stanie pozostawać w powietrzu bez przerwy przez 24 godziny na wysokości nawet ponad 8 tys. metrów. Jest zdolny przenosić rakiety przeciwpancerne, a także posiada nowoczesny system obserwacyjno-rozpoznawczy.

Raport Kucharczyka z 28.10Ukraińcy zaczynają ataki na kluczową linię obronną Rosjan

Więcej o: