Wielkopolska. Wilk zginął pod kołami auta. Kierowcy proszeni o ostrożność, zwłaszcza nocą i nad ranem

W gminie Kiszkowo (woj. wielkopolskie) wilk zginął pod kołami samochodu. To pierwszy taki przypadek w regionie. Zwłoki zwierzęcia zostały przekazane w celach badawczych białostockiej uczelni.

Do zdarzenia doszło w środę wieczorem (26 października) na drodze wojewódzkiej 197 między Ujazdem a Sławnem. Wilk nie przeżył zderzenia z autem. O wypadku została poinformowana Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, do którego zwierzę zostało przekazane w celach badawczych - podaje gmina Kiszkowo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ministerstwo pozwoli polować na szakale. Mogą ginąć wilki

Wielkopolska. To pierwsza taka sytuacja w regionie. "Prosimy o zachowanie ostrożności"

Jak czytamy w komunikacie wydanym na Facebooku, to pierwszy przypadek potrącenia wilka w tym regionie. 

"Wilki są u nas obserwowane regularnie od kilku lat. Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza w godzinach wieczornych oraz porannych, czyli największej aktywności zwierząt. Co roku w tego typu kolizjach na terenie gminy Kiszkowo ginie kilkanaście dużych zwierząt kopytnych w tym głównie sarny, dziki i daniele" - podkreślają przedstawiciele gminy Kiszkowo.

Podlascy leśnicy otrzymali karabinki GrotPodlasie. Leśnicy otrzymali ponad 50 sztuk karabinków Grot

Liczba wilków w Polsce wzrasta 

Dzięki ścisłej ochronie gatunkowej występowanie wilka w Polsce wciąż wzrasta. "Liczebność w danym kompleksie leśnym jest głównie uzależniona od zasobności bazy pokarmowej. Jeżeli dostępna jest duża liczba potencjalnych ofiar, czyli głównie dzikich ssaków kopytnych, to i liczebność wilków może wzrastać. Badania naukowe pokazują, że w Polsce zagęszczenia populacji wilka wahają się w szerokim zakresie, od 1,5 do 6 osobników/100 km2" - podaje Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Wilki z reguły nie występują w pobliżu miejsc często odwiedzanych przez ludzi. Żeby uniknąć z nim spotkania, należy po prostu poruszać się dobrze znanymi, oznakowanymi drogami. W szczególności nie powinniśmy zapuszczać się w tereny podmokłe. 

W razie spotkania ze stadem należy po prostu spokojnie poczekać. Monochromatyczne widzenie wilka jest rekompensowane przez doskonały węch, dlatego, gdy wataha poczuje zapach człowieka, to szybko opuści dany teren. 

Głowa wilka sprzed 40 tys. lat została odkryta na SyberiiDoskonale zachowana głowa wilka odnaleziona na Syberii. Ma 40 tys. lat

Więcej o: