Tragedia w Tarnowie. Resort sprawdzi, jakiej pomocy udzielono rodzinie. W planach nowelizacja ustawy

Do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy - podaje TVN24. Nowe przepisy zakładałyby zwiększenie zakresu działań państwa wobec sprawców agresji, a także wsparcia dla samych osób jej doświadczających.

W połowie października w jednym z domów przy ulicy Świętego Marcina w Tarnowie policja znalazła ciała czterech osób. Trzy z nich miały podcięte gardła. Później na jaw zaczęły wychodzić kolejne informacje, z których wynikało, że w rodzinie mogło dochodzić do przemocy domowej. 

Zobacz wideo Co robić, gdy jesteś świadkiem przemocy wobec dzieci?

Tragedia w Tarnowie. Będzie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy?

W kontekście doniesień z Tarnowa do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy - podaje TVN24, powołując się na informacje wydziału prasowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ma ona zakładać większe wsparcie dla osób doświadczających agresji, a także zwiększać zakres działań państwa wobec sprawców przemocy - między innymi możliwość nałożenia nakazu opuszczenia domu, bez względu na to, kto jest jego właścicielem. Jak podkreśla bowiem portal, obecnie dla wielu osób doświadczających przemocy domowej pierwszym działaniem jest procedura Niebieskiej Karty. O jej wydanie wnioskowała także kobieta, której ciało znaleziono w tarnowskim mieszkaniu.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Po powzięciu informacji o zabójstwie, Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania wystąpiło do nadzorującego procedurę Niebieskie Karty w Tarnowie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o pilne przekazanie danych nt. pomocy udzielonej rodzinie oraz przeprowadzenie kontroli prawidłowości postępowania instytucji w sprawie. W zależności od uzyskanych wyjaśnień oraz wyników kontroli podejmowane będą dalsze działania" - cytuje komunikat resortu rodziny TVN24. 

Jak informowaliśmy wcześniej, w piątek 21 października w domu w Tarnowie znaleziono ciała 41-letniej kobiety, 43-letniego mężczyzny oraz dwójki dzieci w wieku trzech i sześciu lat. Przyczyną ich śmierci było wykrwawienie. Wstępne ustalenia wskazują, że do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie, a sprawcą mógł być 43-latek. Okazuje się, że pięć dni przed śmiercią jego żona złożyła pozew o rozwód - według nieoficjalnych ustaleń jego przyczyną miało być znęcanie się mężczyzny nad rodziną. 

Szukasz pomocy?

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz skorzystać z Kryzysowego Telefonu Zaufania pod numerem 116 123. Na stronie liniawsparcia.pl znajdziesz też listę organizacji prowadzących dyżury telefoniczne specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, pomocy dzieciom i młodzieży czy ofiarom przemocy.

Doświadczasz przemocy domowej? Możesz zgłosić się na przykład do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Bezpłatna infolinia czynna jest całodobowo pod numerem telefonu 800 12 00 02. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie. Jeśli występuje zagrożenie życia - dzwoń na numer alarmowy 112.

Więcej o: