W BBN zakończyło się spotkanie prezydenta, premiera i ministrów. Rozmawiano o wsparciu dla Ukrainy

Dalsze wsparcie dla Ukrainy było tematem narady z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera , ministrów i dowódców wojskowych - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Rozmawiano m.in. o odbudowie Ukrainy po wojnie oraz ryzyku użycia różnych rodzajów broni przez Rosjan.

Prezydent Andrzej Duda zaprosił we wtorek na naradę Premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz dowódców wojskowych.

Szef BBN, Jacek Siewiera przekazał, że przedmiotem zwołanej przez Prezydenta narady w BBN była m.in. wizyta Premiera Morawieckiego w Berlinie, kwestie związane z odbudową Ukrainy, dalsze wsparcie dla tego kraju - również w ramach NATO, a także rosyjskie prowokacje.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydentowi zależy na tym, aby przepływ informacji na najwyższym szczeblu był płynny

- przekazał Siewiera.

Premier wziął udział międzynarodowej konferencji. Mówił o wsparciu Ukrainy i jej odbudowie

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek wziął udział w międzynarodowej konferencji ekspertów w sprawie odbudowy Ukrainy. Szef rządu w Berlinie zaznaczył, że wojna Rosji z Ukrainą ostatecznie zmieniła system gospodarczy Europy.

Morawiecki podkreślił, ze względu na totalny charakter tej wojny Zachód musi cały czas intensywnie wspierać Ukrainę militarnie.

Jeżeli chodzi o wsparcie wojskowe, proporcjonalnie Polska jest drugim największym darczyńcą armii ukraińskiej. 1 proc. naszego PKB został przekazany, aby wesprzeć Ukrainę, finansowo, humanitarnie, a także dostarczając uzbrojenie

- mówił premier.

Zobacz wideo Śmiszek: Ja chcę silnej Polski w UE

Morawiecki zaznaczył również, że system gospodarczych powiązań z Rosją jest już przeszłością. Szef polskiego rządu przypomniał, że Polska wielokrotnie bez skutku ostrzegała Europę przed rosyjską agresją.

Polityka ulegania Rosji zbankrutowała i każdy, kto chce ją podtrzymać, ciągnie Europę w dół. Nie ma błędów, których nie da się naprawić. Kiedy słyszałem co mówiła Ursula von der Leyen, że polski rząd miał rację jeśli chodzi o Rosję i Ukrainę, to czułem pewnego rodzaju satysfakcję, lecz zamieniłbym to uczucie na to, by Europa działała znacznie sprawniej

- podkreślał szef polskiego rządu.

Morawiecki podkreślił także znaczenie niezachwianej postawy państw Zachodu wobec rosyjskiej agresji.

Zwycięstwo w walce z Rosją jest bliżej nie tylko ze względu na militarne sukcesy armii ukraińskiej. Nie tylko dlatego, że rosyjski niedźwiedź jest już zmęczony sankcjami, a nowe pakiety sankcji zaczynają działać coraz lepiej. Ale również dlatego, że znaczna część zachodniego świata wykazała się determinacją i zdecydowaniem

- mówił w stolicy Niemiec Mateusz Morawiecki.

Konferencja w Berlinie ma pokazać, że "społeczność międzynarodowa jest zjednoczona"

Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej w konferencji biorą udział europejscy przywódcy, między innymi premierzy Polski oraz Ukrainy, a także przedstawiciele międzynarodowych organizacji. Konferencja w Berlinie ma pokazać, że "społeczność międzynarodowa jest zjednoczona i zdecydowana w swoim wsparciu dla Ukrainy" i będzie nadal wspierać ten kraj, również na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Więcej o: