Prezydent Andrzej Duda zwołał pilną naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego

"Prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i dowódców wojskowych na naradę we wtorek wieczorem" - przekazał Polskiej Agencji Prasowej szef BBN Jacek Siewiera.

Tematem spotkania ma być aktualna sytuacja w Polsce oraz plan dalszego wsparcia dla Ukrainy. Szef BBN Jacek Siewiera przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że prezydent będzie chciał omówić podczas spotkania "bieżącą sytuację bezpieczeństwa i dalszą koordynację działań, związanych, chociażby ze współpracą sojuszniczą i wspieraniem Ukrainy".

W ostatnich miesiącach odbywały się narady w BBN m.in. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina, czy ministra Andrzeja Adamczyka. Tematem tej, która odbyła się pod koniec września, było bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Premier wziął udział międzynarodowej konferencji. Mówił o wsparciu Ukrainy i jej odbudowie

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek wziął udział w międzynarodowej konferencji ekspertów w sprawie odbudowy Ukrainy. Szef rządu w Berlinie zaznaczył, że wojna Rosji z Ukrainą ostatecznie zmieniła system gospodarczy Europy.

Morawiecki podkreślił, ze względu na totalny charakter tej wojny Zachód musi cały czas intensywnie wspierać Ukrainę militarnie.

Jeżeli chodzi o wsparcie wojskowe, proporcjonalnie Polska jest drugim największym darczyńcą armii ukraińskiej. 1 proc. naszego PKB został przekazany, aby wesprzeć Ukrainę, finansowo, humanitarnie, a także dostarczając uzbrojenie

- mówił premier.

Morawiecki zaznaczył również, że system gospodarczych powiązań z Rosją jest już przeszłością. Szef polskiego rządu przypomniał, że Polska wielokrotnie bez skutku ostrzegała Europę przed rosyjską agresją.

Polityka ulegania Rosji zbankrutowała i każdy, kto chce ją podtrzymać, ciągnie Europę w dół. Nie ma błędów, których nie da się naprawić. Kiedy słyszałem co mówiła Ursula von der Leyen, że polski rząd miał rację jeśli chodzi o Rosję i Ukrainę, to czułem pewnego rodzaju satysfakcję, lecz zamieniłbym to uczucie na to, by Europa działała znacznie sprawniej

- podkreślał szef polskiego rządu.

Morawiecki podkreślił także znaczenie niezachwianej postawy państw Zachodu wobec rosyjskiej agresji.

Zwycięstwo w walce z Rosją jest bliżej nie tylko ze względu na militarne sukcesy armii ukraińskiej. Nie tylko dlatego, że rosyjski niedźwiedź jest już zmęczony sankcjami, a nowe pakiety sankcji zaczynają działać coraz lepiej. Ale również dlatego, że znaczna część zachodniego świata wykazała się determinacją i zdecydowaniem

- mówił w stolicy Niemiec Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Ociepa: Rozmowy z Niemcami ws. wymiany okrężnej zostały wstrzymane

Konferencja w Berlinie ma pokazać, że "społeczność międzynarodowa jest zjednoczona"

Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej w konferencji biorą udział europejscy przywódcy, między innymi premierzy Polski oraz Ukrainy, a także przedstawiciele międzynarodowych organizacji. Konferencja w Berlinie ma pokazać, że "społeczność międzynarodowa jest zjednoczona i zdecydowana w swoim wsparciu dla Ukrainy" i będzie nadal wspierać ten kraj, również na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Więcej o: